Argüman temelli sorgulayıcı araştırma uygulamalarının fen bilgisi öğretmen adaylarının üstbilişsel farkındalık düzeyine ve yazma becerilerine olan etkisinin incelenmesi
The effect of argument driven inquiry (adi) method on pre-service science teachers' metacognitive awareness and scientific writing skills
- Tez No: 451166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR SEDA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Fen eğitimi programının temel amacı olan bilim okuryazarlığı, bilimsel konuları anlamayı, bilimsel bilgi üretirken bilim insanlarının hangi süreçlerden geçtiğini bilmeyi, karar verirken eleştirel düşünebilmeyi, sorgulayabilmeyi içermektedir. Fen eğitiminde bu amaca ulaşabilmek için laboratuvar ortamını aktif şekilde kullanmak büyük bir önem arz etmektedir. Öğrenme hem kişisel hem de çevreyle gerçekleştirilen sosyal bir süreçtir. Bireylerin kendi öğrenmelerinin farkında olduğu ve öğrendiklerini paylaşmalarını sağlayan bir laboratuvar yaklaşımı olan Argüman Temelli Sorgulayıcı Araştırma (ATSA) fen eğitiminin amaçlarının gerçekleştirilmesi noktasında büyük katkılar sağlayabilecek bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı fen bilgisi öğretmen adaylarının, fen öğretimi laboratuvar uygulamaları kapsamında Argüman Temelli Sorgulayıcı Araştırma yöntemiyle temellendirilmiş etkinliklerin üstbilişsel farkındalıklarına ve bilimsel yazma becerilerine olan etkisini incelemektir. Bu amaçla, Karadeniz bölgesinde yer alan bir devlet üniversitesinde öğrenim görmekte olan 50 fen bilgisi öğretmeni adayı ile 12 haftalık süreçte uygulamalar yapılmıştır. Üstbilişsel farkındalığı ölçmek için Akın, Abacı, ve Çetin (2007) tarafından Türkçeye çevirisi yapılan“Bilişötesi Farkındalık Envanteri”ön-test ve son-test uygulamalarında kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının bilimsel yazma becerilerini ölçmek amacıyla Sampson, Enderle, Grooms ve Witte (2013) tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye uyarlaması Çetin, Eymur, Southerland, Walker and Whittington (2017) tarafından yapılan“Bilimsel Yazma Becerileri Rubriği”kullanılmıştır. Süreç içerisinde ATSA'ya yönelik beş etkinlik yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler nicel analiz yöntemleri ile çözümlenmiştir. Üst bilişsel farkındalığa ait olan verilere parametrik testlerden bağımlı örneklem t testi uygulanmıştır. Araştırma kapsamında yapılan nicel analizlerin sonucunda ATSA uygulamalarının üstbilişsel farkındalığa ait bütün alt boyutlarda istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür. Bilimsel yazma becerilerine ait olarak elde edilen veriler tekrar eden ölçümler için ANOVA testi ile analiz edilmiştir. Yapılan analizlerin sonucunda öğretmen adaylarının haftalar boyunca bilimsel yazma becerilerinde olumlu yönde gelişim gösterdiği görülmüştür. Ulaşılan sonuçlara göre ATSA' nın fen eğitiminde aktif olarak kullanılabilecek etkili bir laboratuvar yöntemi olduğu düşünülmektedir. Bu yöntemin daha uzun bir uygulama süresi ve farklı laboratuvar etkinlikleriyle diğer laboratuvar derslerinde de kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Science literacy as the main goal of the science teaching curriculum contains understanding scientific subjects, knowing what process scientists go through when they produce knowledge, thinking critically while making decision and inquiring. To achieve this goal, efficient use of the laboratory facilities is of great importance. Argument Driven Inquiry (ADI), a laboratory approach that enables individuals to be aware of their own learning and to share what they have learned, is a method that can make a significant contribution in terms of realizing the goals of science education. The purpose of the study is to investigate the effect of activities based on the Argument Driven Inquiry (ADI) method within the scope of laboratory activities in science teaching on metacognitive awareness and scientific writing skills of pre-service science teachers. For this purpose, this research was conducted with 50 pre-service science teachers, who are studying at a state university in the Black Sea region, over the 12-week periods. Data for the pre-post-test comparison was collected by Metacognitive Awareness Inventory, translated into Turkish by Akın, Abacı, ve Çetin (2007) to measure metacognitive awareness. Argumentative Writing Assessment developed by Sampson, Enderle, Grooms and Witte (2013) and translated into Turkish by Çetin, Eymur, Southerland, Walker and Whittington (2017), was used to assess pre-service science teachers' scientific writing skills. During the implementation process, five activities intended for ADI were conducted. Data obtained from this research were analyzed through quantitative analysis methods. Data regarding metacognitive awareness were analyzed by using dependent sample t-test, as one of the parametric tests. The results indicated that ADI based activities has a significant impact on the all sub-dimensions of metacognitive awareness. Data regarding scientific writing skills were analyzed by ANOVA for repeated measures. The results showed that pre-service science teachers' scientific writing skills have been shown improvement during the study. Based on these results, ADI is considered to be an effective laboratory method that can be used actively in science education. It is suggested that this method can be used in other laboratory courses with a longer application period with different laboratory activities.