Çanakkale arkeoloji müzesi lahit odasındaki partiküllerin dağılımının modellenmesi
Modelling of the distribution of particles inside Çanakkale archaeological museum sarcophagus room
  1. Tez No: 258910
  2. Yazar: SERCAN GÜLOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. DİLARA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada Çanakkale Arkeoloji Müzesi lahit odası içerisindeki hava akışı hesaplamalı akışkanlar dinamiği problemleri çözen ve ticari bir yazılım olan FLUENT kodu kullanılarak modellenmiştir. Modelleme de hava içerisinde ortama salınan kirletici parçacıkların oda içerisindeki dağılımları çeşitli giriş-çıkış (pencere) durumları için incelenmiş ve bu parçacıkların lahitlere vereceği zararı minimuma indirmek için gerekli havalandırma (pencere) kombinasyonu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the air flow inside Canakkale Archaeological Museum sarcophagus room is modelled with FLUENT which is a commercial software providing solutions to Computational Fluids Dynamics problems. In the model, the distribution of the pollutant particles in the air released into the room is investigated for several inlet-outlet (window) combinations and the best ventilation condition to minimize the damage of the pollutants to the sarcophagus is determined.