Çalışanların kayırmacılık algıları ile sessizlik davranışları arasındaki ilişki: Kamu sektöründe bir uygulama
The relation between perceptions of favoristic behaviors and organizational silence: A research in public sector
  1. Tez No: 451197
  2. Yazar: BATUHAN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRGE ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kamu çalışanlarının ülkemizde çalışma hayatı içinde önemli bir yeri vardır. Kamu kurumu çalışanları vatandaşlara farklı hizmetler sağlamaktadırlar, bu nedenle kamu çalışanlarının daha verimli çalışabilmeleri için yapılacak öneriler bu anlamda önemlilik arz etmektedir. Bu çerçevede, kamu sektöründe kayırmacılık ile ilgili yaşanan sorunlar ile ilgili araştırmaların yapılması önemlidir. Çalışanların örgütsel sessizlik davranışları ise boyun eğme, ilgisizlik, korku, fikrini ve düşüncesini açıklayamamalarına neden olmakta, performans düşüklüğü gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmada, kamu çalışanlarının kayırmacılık algılarının örgütsel sessizlik davranışları ile ilişkilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda bu araştırmada, Ankara'da inşaat sektöründe istihdam edilen 144 kamu personelinden anket tekniği ile veri toplanmıştır. Yapılan analizler neticesinde önemli bulgulara ulaşılmıştır. Kayırmacılık kavramının, örgütsel sessizlik ve alt boyutları olan razı olma, savunma ve prososyal sessizlik ile olan ilişkileri ve örgütsel sessizlik kavramının kayırmacılığın türleri olan nepotizm, favorizm ve kronizm ile ilişkileri incelenmiştir. Gerçekleştirilen analizlerde çalışanların kadro durumlarına göre nepotizm, favorizm ve kronizmin algılarının seviyesinin farklılık gösterdiği ortaya çıkmıştır. Araştırma bulgularına göre, kamu çalışanlarının kronizm algılarının diğer kayırmacılık türlerine göre daha fazla oluştuğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Public employees play an important role in the business life of our country. Since public employees present different services to citizens, it is valuable to provide suggestions for public employees in order to make them work more productively. Therefore it is important to undertake research about problems related with favoristic behaviours in the public sector. Organizational silence behaviours cause negative consequences such as insouciance, compliance, fear, unable to express opinions and thoughts and performing lower performance. With this study, it is aimed to determine the relation between perception of favoristic behaviours and employees organizational silence behaviours. In line with this purpose, data was collected by questionnare technique from 144 public employees who were employed in construction sector in Ankara. According to the results of the analyses important findings was determined. The relation between favoristic behaviours and organizational silence and its dimensions which are acquiescence, defence and prosocial silence and the relation between organizational silence and nepotism, favoritism and cronyism, were examined. The analyses indicate differences in the levels of nepotism, favoritism and cronyism according to staff positions as permanent or covenanted. According to the findings of the research, it was found out that perceptions of cronyism of public employees occurred more than other favoristic behaviour types.