İnşaat sektöründe çalışanların güvenlik iklimi ile ilgili algıları
Perceptions of security climate of employees in the construction sector
- Tez No: 451198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRGE ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ülkemizde inşaat sektöründe çalışanların güvenlik ve sağlığı ile ilgili sorunlarının artması sebebiyle, bu çalışmada araştırma kapsamındaki kamu sektörü için ve özel sektörde inşaat alanında faaliyet gösteren orta ölçekli işletmelerde çalışanların güvenlik iklimi algılarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. 183 çalışanı kapsayan araştırma bulgularına göre çalışanların örgütsel güvenlik iklimi ile ilgili algılarının ortalama seviyede olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, araştırma katılımcılarının iş sağlığı ve güvenliğine yönelik tutumlarının seviyesi, güvenlik iklimi ile ilgili diğer boyutlar arasında en yüksek seviyededir. Diğer taraftan araştırma katılımcılarının örgütsel güvenlik iklimi ile ilgili algıları katılımcıların cinsiyetleri ve kıdemlerine göre farklılık göstermekte iken, katılımcıların örgütsel güvenlik iklimi ile ilgili algıları eğitim durumlarına göre farklılık göstermemektedir. Katılımcıların işyerlerindeki güvenlik iklimi ile ilgili algıları kamu sektörü için veya özel sektörde çalışma durumlarına göre farklılığı ile ilgili bulgular da araştırmanın diğer sonucudur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the security climate perceptions of the employees working for the public and private sector in construction field, due to the increase in the safety and health problems of the workers in the construction sector in our country. According to the research findings from 183 employees, it was found that employees' perceptions of organizational security climate were at an average level. However, the level of attitudes of research participants towards occupational health and safety is highest among other dimensions related to security climate. On the other hand, perceptions of participants' organizational security climate do not differ according to the educational status, while participants' perceptions of organizational security climate differ according to participants' gender and tenure. The difference among participants' perceptions of safety climate at workplaces according to their employment status in the public or private sector is the other finding of the research.