Abdominal yolla yapılan kolpektominin ön kompartman defekti ve stres üriner inkontinans üzerine etkileri
Effects of abdominal collectomy on anterior compartment defect and stress urinary incontinence
- Tez No: 834101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HAKAN YETİMALAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı ön kompartman defektine bağlı POP ve SUİ'sı olan hastalarda,abdominal yolla uygulanan sistosel tamirinin (Wedge Kolpektomi) ön kompartman defekti ve stres üriner inkontinans üzerine etkinliğini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma Ocak 2014–Şubat 2015 tarihleri arasında kliniğimize başvuran, benign nedenli histerektomi endikasyonu olan,beraberinde servikal halkadan kopma defektli sistosel tanısı alan ve SUİ'sı olan 20 hastada yapıldı. Hastaların operasyonlardan önce demografik özellikleri belirlendi.Hastaların idrar kaçırma semptomları değerlendirildi. Klinik muayenede saptanan pelvik organ prolapsusu, POPQ derecelendirme sistemine göre yapıldı. Hastalara uygulanacak cerrahi prosedür defektin tipine göre seçildi.Buna uygun olarak 20 olguya abdominal histerektomiyi takiben vajenden üçgen lambdo çıkarılması(Wedge Kolpektomi) operasyonu uygulanıldı. Ameliyatlardan sonra hastalar 3.hafta ve 3.ayda tekrar değerlendirildi. Kontrollerde idrar kaçırma sepmtomları tekrar sorgulandı. Pelvik muayeneleri yapılarak POPQ değerleri ve stres testi sonuçları belirlendi. Ameliyat sonrasındaki en son değerler ile ameliyat öncesi değerler karşılaştırıldı. Verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS Version 22 paket programında %95 güvenle yapıldı. McNemar Bowner ve Wilcoxon Signed Ranks test istatistiksel analizleri kullanıldı. P0,05) . Sonuç: POP'nun bir komponenti olan ön kompartman defektinde andominal cerrahi tedavi sonrasında istatiksel olarak anlamlı anatomik düzelme elde edilmiştir,ancak idrar kaçırma semtomlarında belirgin iyileşme saptanmamıştır.Çalışmamızda idrar kaçırma şikayeti olan hastalara abdominal yolla uygulanan sistosel tamirine (Wedge Kolpektomi) inkontinans cerrahisi eklenmesi gerektiği anlaşılmıştır
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effectiveness of abdominal cystocele repair (Wedge Colpectomy) on anterior compartment defects and stress urinary incontinence in patients with POP and SUI related with anterior compartment defects. Materials and methods: This study was performed in 20 patients admitted to our clinic between January 2014 and February 2015 with an indication of hysterectomy for a benign reason accompanied by cystocele with rupture defect from the cervical ring and SUI diagnoses. The demographic characteristics of the patients were determined before the operation. Urinary incontinence symptoms were evaluated. Pelvic organ prolapse detected on clinical examination was evaluated according to POPQ rating system. Surgical procedures to be applied to the patients were selected according to the type of the defect. Accordingly removal of lambdo triangle from vagina (Wedge Colpectomy Operation) was applied after total abdominal hysterectomy to 20 patients. After the surgery patients were re-evaluated 3 weeks and 3 months postoperatively. The symptoms of urinary incontinence was questioned again on follow-ups. Pelvic examinations were performed, POPQ values and stress testing results were determined. The last postoperative values were compared with the preoperative values. Statistical analysis of the data was performed with IBM SPSS software Version 22 with a confidence of 95%.Bown McNemar and Wilcoxon Signed Ranks tests were used for statistical analysis. P 0.05). Results: A statistically significant anatomical improvement was obtained after abdominal surgery for defects in the anterior compartment which is a component of POP, but there was no significant improvement on urinary incontinence symptoms. In this study it has been found that addition of incontinence surgery is necessary when abdominal cystocele repair (Wedge Colpectomy) is performed on patients suffering from urinary incontinence.