65 yaş üstü koroner bypass hastalarında fast track (erken derlenme) protokolünün konvansiyonel metodla karşılaştırılması
The comparison of the efficiency of fast track protocol with conventional method in patients over 65 years old who underwent coronary artery surgery
- Tez No: 451278
- Danışmanlar: PROF. OĞUZ TAŞDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Koroner arter cerrahisi uygulanan 65 yas üstü hastalarda“fast track”(erken derlenme) protokolünün etkinligini ve konvansiyonel anestezi ile olan farklılıgını ortaya koymak için bu çalısma planlanmıstır. Kardiyovasküler cerrahi kliniginde Ekim 2000-Mart 2001 tarihlerinde koroner baypas yap›lan 65 yas ve üzerindeki 100 hasta çalıslmaya alınmıstır.“Fast track”(FT) uygulanan 50 hasta grup A, konvansiyonel anestezi uygulanan 50 hasta ise kontrol grubu olup, grup B olarak ayrılmıstır. Her iki grupta demografik özellikler, erken hastane mortalitesi, operasyon süreleri, drenaj miktarları, transfüzyon miktarları, yogun bakım kalıs süreleri, taburculuk süreleri kaydedilmistir. Grup A'nın yas ortalaması 69.0±3.0 yıl iken, grup B'de 70.4±3.6 yıl idi. Erken hastane mortalitesi grup A'da %2, grup B'de %10 idi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study is planned to display the efficiency of fast track protocol and its difference from the conventional anesthesia in patients older than 65 years. Methods: One hundred patients older than 65 years underwent coronary artery surgery between October 2000-March 2001 in cardiovascular surgery clinic were considered in this study. Fifty patients in whom fast track protocol was applied were included into the study group, group A; fifty patients underwent conventional anesthesia technique were referred to the control group, group B. In both groups demographic characteristics, early hospital mortality, operation time, total drainage, number of transfusions, stay in the intensive care unit and discharge time were recorded. Results: The mean age was 69±3 years in group A and 70.4±3.6 years in group B. Early hospital mortality was 2% in group A, 10% in group B (p>0.05).