Nonalkolik yağlı karaciğer hastalarında serum sitokin düzeyleri
Serum cytokine levels in non-alcoholic fatty liver patients
  1. Tez No: 451280
  2. Yazar: HAKAN TÜRKÖN
  3. Danışmanlar: DR. IŞIL ÇOKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Gastroenteroloji, Biochemistry, Gastroenterology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH), dünya populasyonunu büyük oranda etkileyen ve görülme sıklığı giderek artan bir hastalıktır. Hem patogenezi hem de histolojik bulgularıyla alkolik karaciğer hastalığına benzerlik gösterir. NAYKH'nin patolojik spektrumu basit steatozdan, non-alkolik steatohepatit ( NASH ), ilerlemiş fibrozis ve siroza kadar değişim gösterir. Hastaların çoğunda ilerleyici olmayan basit yağlanma mevcuttur. NAYKH,genel populasyonda % 10-24 arasında görülür. NASH'in tahmini prevalansı % 3-5 arasındadır. Morbid obezler gibi hasta gruplarında % 75-95 NASH ise % 20-40 oranında görülür. Biz çalışmamızda, hastalığın patogenezinde önemli rol oynayan sitokinlerin (IL-6,IL-8,TNF-alfa) düzeylerini ölçmeyi, birbirleriyle ve karaciğer fonksiyon testleri ile olan ilişkilerini incelemeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 18-67 yaşları arasında toplam 101 olgu dahil edildi. 22–60 yaşları arasında 40(%39.6) kişi hasta grubu, 18–67 yaşları arasında 61(%60.4) kişi kontrol grubu olarak belirlendi. Hasta grubu öykü, fizik muayene, klinik özellikler, rutin biyokimyasal ve radyolojik tetkiklerle yağlı karaciğer tanısı almış, tespit edilmiş herhangi bir hastalığı olmayan ve düzenli olarak hiçbir ilaç kullanmayan hastaların sitokin düzeyleri (TNF-α,IL-6,IL-8),rutin biyokimya testleri, hepatit belirteçleri, immünolojik testleri, hormon ve koagülasyon testleri retrospektif olarak incelendi. Tüm olguların VKİ ve HOMA IR değerleri hasaplandı. İstatiksel incelemede Student's t testi ve Pearson korelasyon testi kullanıldı. BULGULAR: Hastaların ortalama VKİ 30,2 ± 4.1 kg/m2 olarak tespit edildi. TNF-alfa düzeyi 14.2 ± 5.5 pg/mL, IL-6 düzeyi 3.3 ± 1.8 pg/mL, IL-8 düzeyi 16.7 ± 13.9 pg/mL,ortalama açlık kan gukozu düzeyi 99.1 ± 12.3 mg/dL, insülin düzeyi 15.0 ± 9.0 mU/L, AST düzeyi 43.7 ±30.3 U/L, ALT düzeyi 57.9 ±36.7 U/L, GGT düzeyi 43.7 ±28.5 U/L, ALP düzeyi 134.7 ±75.5 U/L, Total Kolesterol düzeyi 195.7 ± 30.7 mg/dL, HDL Kolesterol düzeyi 44.3 ± 8.8 mg/dL, LDL Kolesterol düzeyi 116.2 ± 25.4 mg/dL, Trigliserid düzeyi 175.0 ± 80.5 mg/dL olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) has a substantial effect on the world population; and its frequency of occurrence is continually increasing. It is similar to alcoholic liver disease in terms of both pathogenesis and histological findings. The pathological spectrum of NAFLD ranges from simple steatosis, to non-alcoholic steatohepatitis (NASH), advanced fibrosis, and cirrhosis. Majority of the patients have non-progressive simple steatosis. NAFLD is seen at a rate of 10-24% in general population. Estimated prevalence of NASH is between 3-5%. In patient groups such as morbidly obese, NAFLD is seen at a rate of 75-95%, and NASH at a rate of 20-40%. In this study, we aimed to assess the levels of cytokines (IL-6, IL-8, TNF- alpha) which play a significant role in the pathogenesis of the disease, and to examine their relations to each other and to liver function tests. MATERIAL&METHOD: A total of 101 patients aged between 18–67 were included in the study. 40 people, aged between 22–60, were determined as the patient group (39.6%); and 70 people, aged between 18–67, were determined as the control group(60.4%). A retrospective examination was performed regarding the cytokine levels (TNF-alpha, IL-6, IL-8), routine biochemical tests, hepatitis markers, immunologic tests, hormone and coagulation tests of the patient group who were diagnosed with fatty liver via history, physical examination, clinical characteristics, and routine biochemical and radiological examinations. The patient group had no other detected illness, and was not on any kind of medication. BMI and HOMA IR values of all cases were calculated. Student's t-test and Pearson correlation test were used for the statistical analysis. FINDINGS: Average BMI of the patients were measured as 30.2 ± 4.1 kg/m2. TNF-alpha level was 14.2 ± 5.5 pg/mL, IL-6 level was 3.3 ± 1.8 pg/mL, IL-8 level was 16.7 ± 13.9 pg/mL, average fasting blood glucose level was 99.1 ± 12.3 mg/dL, insulin level was 15.0 ± 9.0 mU/L, AST level was 43.7 ±30.3 U/L, ALT level was 57.9 ± 36.7 U/L, GGT level was 43.7 ± 28.5 U/L, ALP level was 134.7 ±75.5 U/L, Total Cholesterol level was 195.7 ± 30.7mg/dL, HDL Cholesterol level was 44.3 ± 8.8 mg/dL, LDL Cholesterol level was 116.2 ± 25.4 mg/dL, and Triglyceride level was 175.0 ± 80.5 mg/dL.