Yerel yönetimlerde işgörenlerin bireysel özelliklerinin, iş tatmini ve örgütsel bağlılık ile ilişkisi üzerine bir araştırma: Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi örneği
A study on work related attitudes such as the relationship between job satisfaction and the employee's psychologi̇cal attachment to the organization
  1. Tez No: 451281
  2. Yazar: YUNUS EMRE SAĞLAMDEMİREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı iş tatmini ile örgütsel bağlılık seviyelerini belirlemek ve bu iki tutum arasındaki ilişki ile yerel yönetimlerde iş görenlerin bireysel özelliklerinin bu tutumlarla olan etkileşimlerini incelemektir. Bu amaçla veri toplama tekniği olarak anket kullanılmış, evren olarak da Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi çalışanları seçilmiştir. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde konuya giriş yapılmış, araştırmanın amacına, problemine, önemine değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde iş tatmininin ve örgütsel bağlılığın kavramsal çerçevesi ayrı ayrı ele alınmış, bu iki tutumu etkileyen başlıca faktörlere yer verilmiş ve iş tatmini ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki üzerinde durulmuş ve birbirini etkileyen unsurlar literatürdeki örnekleri ile anlatılmıştır. Üçüncü bölümde de araştırma yöntemi ve kullanılan teknikler üzerine bilgiler verilmiştir. Bulgular ve yorumların olduğu dördüncü bölümde ise veri analizi ile elde edilen sonuçların genel bir değerlendirmesi yapılarak literatür desteğiyle de sonuç ve öneriler kısmı yazılmıştır. Yapılan araştırmanın sonucunda iş tatmininin cinsiyete göre farklılık gösterdiği, kurum içi çalışma süresi ile toplam çalışma sürelerinin iş tatminini etkilediği gözlemlenmiştir. Bununla birlikte örgütsel bağlılığın eğitim düzeyine göre farklılık gösterdiği yapılan analizler neticesinde elde edilmiştir. Ayrıca iş tatmini ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi test etmek amacıyla yapılan analizlerde bu iki tutum arasında pozitif yönde bir ilişkinin olduğu, iş tatmini arttıkça örgütsel bağlılığın da arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine that job satisfaction and organizational commitment levels and also is to investigate that the relationship between these two positions in local government employees' individual characteristics and interactions with these attitudes. For this purpose, data collection techniques used in the survey, universe as the Adana Water and Sewerage Authority employees were selected. This study consists of four chapters. In the first part of the study, introduction to the topic was reviewed and information is given on the importance, the problem and the aim of the research. In these condpart of the conceptual framework of organizational commitment and job satisfaction study dealt with separately, the two positions are included on the main factors affecting and which focused on the relationship between job satisfaction and organizational commitment is illustrated by examples in the literature on the factors affecting each other. In the third section, information is given on research methods and techniques used. In the fourth chapter that inculeded findings and interpretations, an overview of the results obtained by analysis of the literature data is also written in support of conclusions and recommendations. As a result of this survey it was observed that vary depending on the gender of job satisfaction and also houseworking time with job satisfaction affects the total working time. However, analyzes done to differ according to educational level of organizational commitment have been obtained as a result. In addition, in the analysis of job satisfaction and organizational commitment in order to test the relationship between the two positions is a positive relationship, job satisfaction has been shown to increase, increased organizational commitment.