Normal işiten bireylerde vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyellerin normalizasyonu
Normalization of vestibular evoked myogenic potentials in normal hearing individuals
- Tez No: 451297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmanın amacı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi KBB Anabilim Dalı Odyoloji Konuşma ve Ses Bozuklukları Ünitesi'nde ayırıcı tanı testi olarak kullanılan Vestibüler Uyarılmış Miyojenik Potansiyeller (VEMP) testinin, sağlıklı ve normal işiten bireylerdeki normatif verilerini elde etmek, kliniğimiz normlarını oluşturmak ve tanılamaya yardımcı olmaktır.Çalışmaya, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Odyoloji Konuşma ve Ses Bozuklukları Ünitesi'nde normal KBB muayene bulgularına sahip, 500-4000 Hz frekans aralığında saf ses ortalaması, konuşmayı ayırt etme skoru ve timpanometrik bulguları normal sınırlarda olan ve bilateral akustik reflekslerin elde edilebildiği, herhangi bir sistemik rahatsızlığı ya da otolojik cerrahi öyküsü bulunmayan 60 kadın ve 60 erkek olmak üzere 20-60 yaş aralığında toplam 120 katılımcı dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen katılımcılara VEMP testi uygulandı.Çalışmamız sonucunda kadınlar için sağ kulak P13/N23 değerleri sırasıyla 15,74/22,60 msn; sol kulak P13/N23 değerleri sırasıyla 15,94/22,82 msn; erkekler için sağ kulak P13/N23 değerleri sırasıyla 15,24/22,20 msn; sol kulak P13/N23 değerleri sırasıyla 15,45/22,46 msn elde edildi. Kulaklar arasında P13/N23 latansları bakımından anlamlı fark bulunmadı. Cinsiyetlere göre amplitüd değişim oranında anlamlı fark bulunmadı. Kadınlar için amplitüd değişim oranı 23,81±17,05 msn; erkekler için ise 20,70±15,60 msn olarak tespit edildi. Amplitüd oranları hem kadınlarda hem de erkeklerde 50 yaş üzeri bireylerde daha genç yaşlara göre özellikle 20-30 yaş arası grubuna göre daha düşük elde edildi.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to identify the vestibular evoked myogenic potentials (VEMP) data from healthy and normal hearing individuals, to create Ondokuz Mayis Univesity ENT Department Audilogy, Speech and Voice Disorders Unit normative data and to assist the diagnostic procedure.In our study, 120 participants (60F, 60M), between age 20-60 with normal ENT findings, normal pure tone average, speech discrimination scores and immitancemetric findings were included. Systemic or otologic surgery history were excluded. VEMP test were conducted all patients. P13/N23 latencies were determind from all participants. Women right and left ear P13/ N23 latencies were found 15.74/22.60 msn and 15.94/22.82 msn respectively, men right and left ear P13/N23 latencies were found 15.24/22.20 msn and 15.45/22.46 msn respectively. Interaural amplitude differences were not found significantly between men and females, interaural amplitude difference were obtained for women 23.81±17.05 msn; and men 20.70±15.60 msn. Amplitudes in old ages were obtained less than younger ages.