6.35 mikron kalınlığında alüminyum folyo üretim sisteminin geliştirilmesi ve know-how tecrübesinin elde edilmesi (san-tez projesi)
Development of 6.35 micron aluminum foil production system and obtaining the how to know experiment(san-thesis project)
- Tez No: 451298
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Alüminyum, oksijeni geçirmemesi ve gıdalarda kullanılan birçok madde ile kimyasal olarak etkileşmemesinden dolayı gıda ambalajlarında tercih edilen bir ambalaj malzemesidir. Alüminyum folyo, 8mm kalınlıktaki levhaların hadde tezgâhlarında ard arda yapılan haddeleme işlemleri ile istenen kalınlığa indirilmesi suretiyle, 200-6,35 µm kalınlıklarda üretilmektedir. Üretim sürecinin zorluğundan dolayı 6,35µm kalınlıkta folyo üretimi ülkemizde yapılmamaktadır. Bu çalışma, 10 µm folyonun ekonomik ve verimli bir şekilde üretilebildiği bir tesisin, SAN-TEZ projesi kapsamında eksikliklerinin giderilerek 6,35 µm folyoyu ekonomik ve verimli olarak üretebilecek şekilde modernize edilmesini, üretim sürecinden alınan numunelerin, kalite kontrol testlerini, metalografik incelemesini, folyo-iş merdanesi yüzey pürüzlülüğü karşılaştırmalarını içermektedir. Üretim sürecinde üretim kademelerinden alınan numunelerin mekanik testleri ve mikro sertlik ölçümleri, üretilen 6,35 µm folyonun Pinhole (iğne deliği) sayımı yapıldı. Elde edilen veriler standart değerlerle karşılaştırıldı. Folyo ve hadde merdanelerinin yüzey pürüzlülüğü ölçümleri yapılarak, folyo yüzeyi ve iş merdaneleri yüzey pürüzlülükleri arasındaki ilişki araştırıldı. Alınan numunelerin mikro yapıları metal mikroskobunda incelendi ve tane boyutları ölçüldü. Son olarak 6,35 µm kalınlıktaki numune XRD' de taranarak yapıdaki intermetalik fazlar tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aluminum, which has been preferred in food packaging, is a packaging material because of it doesn't interact chemically with many materials used in food. Aluminum foil is produced in 200 to 6.35 mm thick with 8mm thickness of the plates made in successive rolling operations in rollers by decreasing the required thickness. Because of the difficulty of the production process, 6,35μm thick foil's production hasn't been done in our country. This study includes a plant of which 10 mm foil can be produced economically and efficiently by modernizing the 6.35 μm foil in a way that can be produced economically and efficiently by eliminating its missing's in the scope of SAN-TEZ Project, quality control testing's of samples taken from the production process and the metallographic examination and comparisons of surface roughness of foil -work roll In the production process, Pinhole counting of 6,35 μm foil, mechanical tests and micro hardness measurements of samples taken from the production steps in the production process were performed. The obtained data were compared with standard values. It was investigated the relationship between the foil surface and the surface roughness of work rolls by making measurements of surface roughness of the foil and rolling mills. The microstructures of the samples were analyzed in the metal microscope and their particle sizes were measured. Finally, the structure of intermetallic phases were detected by screening the 6,35 µm thick samples in XRD.