İleri ve çok ileri derecede işitme kayıplı çocuklarda vestibüler değerlendirme: Olgu kontrol çalışması
Vestibular evaluation of the children with severe and profound hearing loss: A case control study
  1. Tez No: 560290
  2. Yazar: BETÜL KOSKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY KIRKIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışmada ileri ve çok ileri derecede sensörinöral işitme kaybı (SNİK) bulunan çocuklarda vestibüler sistemin video head impulse testi (vHIT), servikal ve oküler vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller (cVEMP ve oVEMP) testleri ile değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 5 – 12 yaş aralığındaki ileri veya çok ileri derecede SNİK bulunan 32 birey (yaş ortalaması 8,47 ± 1,83) ve normal işiten 32 birey (yaş ortalaması 8,38 ± 2,35) dahil edildi. Tüm bireylerin başını dik tutma, desteksiz oturma ve kendi başına yürüme becerileri gelişim yaşları kaydedildi. vHIT, cVEMP ve oVEMP testleri gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the vestibular system of children with severe and profound sensorineural hearing loss (SNHL) with video head impulse test (vHIT), cervical and ocular vestibular evoked myogenic potentials (cVEMP and oVEMP) tests. Method: Aged between 5 and 12 years, 32 participants with severe or profound SNHL (mean age 8,47 ± 1,83), and, 32 participants with normal hearing (mean age 8,38 ± 2,35) are included in the study. The developmental ages of head control, sitting without support and walking alone skills of all participants were recorded. vHIT, cVEMP and oVEMP tests were performed.