Hanyalı Mehmet Şefik Efendi ve divānçesi
- Tez No: 451342
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Şiirlerinde“Şefik”mahlasını kullanan Hanyalı Mehmed Şefik Efendi, XIX. yüzyılda yaşamış mutasavvıf bir şairdir. Osmanlı Devletinin elinde yaklaşık üç asır kalan Girit adasına bağlı Hanya şehrinde doğmuştur. Şefik Efendi, Divānçe'sinden ve ondan bahseden kaynaklardan anlaşıldığına göre Mevlānā aşığı Mevlevį bir şairdir. Divançe'nin içerisinde bulunan müstakil şiirlerden bu husus kolaylıkla anlaşılmaktadır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, şairin hayatı, edebi kişiliği ele alınmış, Divānçe'si tanıtılmış, Mevlevįlik'in şiirlerine nasıl yansıdığı, dil ve üslup özellikleri, Divānçe'de kullanılan belli başlı sanatlar ortaya konmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, Divānçe değişik açılardan ele alınarak ayrıntılı olarak tahlil edilmiştir. Üçüncü bölümde ise transkripsiyonlu metin yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
He is a Sufi who lived between the beginning and the end of the XIX. Century. He knows Mehmet Şefik Efendi mentioned in the records. He used“Şefik”nickname at his divances. Şefik Efendi is lover Mevlānā and He is a Mevlevį poet. This mood understood that his verse and prose articles. İn the course at the study in this topic has been mentioned. This stady is handle form in three section. At first section we try to show that poets life, literary character, linguistik and stylistic features and the types of art used divāce. At second section is mentioned about different types of divānce the third section is finished by transcriptions word.