Yönetici desteğinin iş memnuniyeti, duygu düzenleme becerisi ve örgütsel performans algısı üzerine aracı etkisi: Sağlık sektöründe bir araştırma
Mediate effect of the supervisor support to the job satisfaction, emotional regulation skills and perception of organizational performance: A study in the health sector
  1. Tez No: 451349
  2. Yazar: VAKKAS ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET METE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Davranışların üretimi etkilediği, çalışanların hem kendilerini hem de gelen müşteriyi psikolojik olarak rahatlatması gerektiği günümüzde en önemli sektörlerden biri olan sağlık sektörüdür. Tıpkı her sektörde olduğu gibi bu sektörde de yönetici anlayışının ve insan kaynakları yönetiminin önemi her geçen gün biraz daha artmaktadır. Bu da bir yönüyle çalışanların performanslarını arttırmak veya belli bir seviyede tutmakla; çalışanların memnuniyetini ve duygu düzenleme düzeylerini de üst seviyeye çıkarmakla mümkün olacaktır. Organizasyonlar arasında örgütsel performans algısı farklılıkları vardır ve konu ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalarda yüksek performansa sahip organizasyonlarda yönetici desteğinin çalışanlar üzerindeki etkisi görülmüştür. Çalışanların iş memnuniyeti de organizasyonun verimi ve başarısı için önemli bir göstergedir. Konu ile ilgili geçmişte yapılan akademik çalışmalar, yönetici desteğinin çalışanların iş memnuniyeti seviyelerini arttırmada önemli bir değişken olduğunu ortaya koymuştur. Duygu düzenleme denilince kısaca bireylerin sahip oldukları olumlu bakış açıları ve beklentileri olarak tarif edilir. Yönetici desteğinin çalışanların duygu düzenleme seviyelerini yükselttiği, ilgili literatür çalışmalarından anlaşılmıştır. Bu çalışmanın amacı; Güneydoğu Anadolu Bölgesi illerinde sağlık sektöründe (özel ve kamu hastanelerinde) çalışan yöneticilerin çalışanlara sağladığı destek ile çalışanların performansları, iş memnuniyetleri ve duygu düzenlemeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olup olmadığını ortaya koymaktır. Ayrıca yapısal eşitlik modeliyle yönetici desteğinin çalışanların performansına, iş memnuniyetlerine ve duygu düzenleme düzeylerine etkisini ölçmektir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi illerinde bulunan özel ve kamu hastanelerinde görev yapan 699 denek oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler, araştırmanın amacı doğrultusunda çeşitli istatistik metot ve test teknikleri (frekans dağılımı, ortalama, t-testi, ANOVA, regresyon, korelasyon ve yol analizi) kullanılarak SPSS 18.0 ve AMOS 18.0 istatistik paket programları yardımıyla değerlendirilmiştir. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmada çalışanların öncelikle demografik bilgileri ile bağımsız değişkenler arasında pozitif bir ilişki olup olmadığını ortay koyulmuş ve sonrasında ise yönetici desteği, örgütsel performans algısı, memnuniyet ve duygu düzenleme düzeyleri arasında doğrudan veya dolaylı pozitif güçlü bir ilişki olduğu/olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Örgütsel Performans algısı, iş memnuniyeti ve duygu düzenleme algılarının arasında yönetici desteğinin aracılık etkisinin olduğu/olmadığı, çalışanların yönetici desteği, örgütsel performans algısı, iş memnuniyeti ve duygu düzenleme algılarının; yaş, cinsiyet, eğitim durumu, iş tecrübesi demografik değişkenlerine göre farklılaştığı/farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler Yönetici Desteği, Örgütsel Performans Algısı, İş Memnuniyeti, Duygu Düzenleme, Sağlık Sektörü
Özet (Çeviri)
The Supervisors of an organization should benefit from human resources in the most effective way. This goal can be acvhieved through improving the performance (or keep a certain level at least) and upgrading the job satisfaction and emotional regulation levels. There are differences among organizations in terms of performance and the related literature indicates that the higher the supervisor support, the higher the performance of the employees. The related literature also indicates that the higher the supervisor support, the higher the job satisfaction and emotional regulation levels of the employees. The aim of this study is to explore if there is a statistically significant relation between supervisor support and performance, job satisfaction, and emotional regulation levels of the employees. And also the effects of supervisor support on performance, job satisfaction, and emotional regulation levels of the employees in the health sector (hospitals) will be measured through structural equation modeling. The sample of the study consisted of 699health sector employees in the Southeastern Anatolia Region cities of the Turkey.The findings of the study were evaluated analyzed through SPSS 18.0 statistical package program, using frequency, mean, t-test, one-way anova, and regression and correlation analysis. The level of significance was taken as 0,05. The result of the study reveals that there is a strong relation between perceived supervisor support, perceived organizational performance, job satisfaction and emotional regulation skill. It has also been found out that the perception of supervisor support, performance, job satisfaction and emotional regulation were/were not differs by the variables of gender, age, education, duration of employment. Keywords Supervisor Support, Percept of Organizational Performance, Job Satisfaction, Emotional Regulation andHealth Sector