Çalışanların psikolojik dayanıklılıkları ile kariyer tatminleri arasındaki ilişkide yönetici desteği ve politik becerilerin rolüne yönelik bir çalışma
A study on the role of manager support and political skills in the relationship between employees' psychological resilience and career satisfaction
- Tez No: 852449
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışanların, beklenmeyen ya da öngörülemeyen durumlarla başa çıkabilme ve üstesinden gelebilmesine işaret eden psikolojik dayanıklılık kavramı psikolojik sermayenin önemli bir yansıması olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışanlar, yaşadıkları zorluklar ve engellere rağmen özellikle işlerine devam edebilmelerini psikolojik dayanıklılıkları ile mümkün hale getirebileceklerdir. Aynı zamanda psikolojik dayanıklılığı yüksek olan çalışanların kariyerlerinden memnuniyet duymaları da daha olasıdır. Çalışanların kariyerlerinden memnuniyet düzeyi, organizasyonları yakından ilgilendiren pek çok iş çıktısını doğrudan etkilemektedir. Dolayısı ile en önemli rekabet unsurlarından birisi olan insan faktörünün kariyerlerinden memnuniyet duymalarını sağlamak, organizasyonlar için önemli konular arasında yer almaya başlamıştır. Kariyer memnuniyeti üzerindeki etkili olan yönetici desteğinin ve bireyin politik becerilerinin etkisi ise henüz literatürde yeni yeni araştırılmaya başlamıştır ve bu konuda ciddi bir boşluk olduğu düşünülmektedir. Bu bağlamda, pozitif örgütsel davranış kapsamında incelenen psikolojik dayanıklılık kavramı ile kariyer tatmini arasındaki ilişkide yönetici desteği ve politik becerilerin rolünün incelenmesi bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Bu amaçla, araştırma farklı sektörlerde çalışan 299 beyaz yakalı çalışana yönelik bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler, LISREL 8.7 ve SPSS 25.0 paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler sonucunda çalışanların psikolojik dayanıklılıkları ile kariyer tatminleri arasındaki ilişkide yönetici̇ desteği ile politik becerilerin kısmi aracılık rolü olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Psychological resilience, which refers to employees' ability to cope with and overcome unexpected or unpredictable situations, emerges as an essential reflection of psychological capital. Employees will be able to continue their jobs, especially with their psychological resilience, despite the difficulties and obstacles they experience. At the same time, employees with high psychological resilience are more likely to be satisfied with their careers. The level of satisfaction of employees with their careers directly affects many work outcomes that are closely related to organizations. Therefore, ensuring that the human factor, one of the most critical competitive elements, is satisfied with their careers has become one of the crucial issues for organizations. The impact of managerial support and the individual's political skills on career satisfaction has only begun to be researched in the literature, and there is a severe gap in this regard. In this context, examining the role of managerial support and political skills in the relationship between the concept of psychological resilience, which is examined within the scope of positive organizational behavior, and career satisfaction constitutes the primary purpose of this study. For this purpose, a survey was conducted for 299 white-collar employees working in different sectors. The data obtained from the study were analyzed using LISREL 8.7 and SPSS 25.0 package programs. As a result of the analysis, it was determined that managerial support and political skills had a partial mediating role in the relationship between employee psychological resilience and career satisfaction.