Rethinking political humor: A dialogical analysis of social media in Turkey
Siyasi mizahı yeniden düşünmek: Türkiye'deki sosyal medyanın diyalojik analizi
- Tez No: 451390
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. BÜLENT KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Political Science, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışma, farklı pozisyonlar alarak mizah alanı içerisinde birbirlerinden ayrışan Facebook'taki üç farklı siyasi mizah sayfasının ve bu sayfaların Türkiye'deki politikayla kurdukları ilişkinin diyalojik analizini yaparak politik mizahın doğasını ve politikayla olan ilişkisini keşfetmeyi amaçlıyor. Teorik çerçeve olarak fenomenolojik yaklaşımı ve Ranciere'in duyusalın dağılımı kavramını izleyen bu tez; siyasi mizahı belirli bir grubun özgül, politik ve estetik dünya görüşü, duyusalın dağılımından gelen sosyal dünyayı belirli bir algılama, hissetme ve kurma biçimi olarak tanımlıyor. Bu bağlamda bu üç farklı siyasi mizah sayfasının Barthesçı semiyolojik analizinden çıkan sonuç; siyasi ve estetik bir söylem biçimi olan politik mizahın bireylerin anlayış ve algılayışının, tahayyüllerinin devlet tarafından belirlendiğini, kurgulandığını, şekillendiğini ve düzenlendiğini ifşa etmesi açısından nasıl yıkıcı; lakin aynı zamanda devletin kurguladığı, belirlediği bu tahayyülleri yeniden üreterek siyasi mizahın aslında nasıl yeniden üretici olduğunu gösteriyor. Politik mizahın çelişkili dünyasını açımlayan bu tez; mizahı bir direniş biçimi olarak algılayan temel sosyolojik yaklaşımın aksine, siyasi mizahın sadece devlete ve onun duyusalın dağıtımına karşı bir silah olarak kullanılmadığını, aynı zamanda bu dağılımın kendisini yeniden üretme işlevi gördüğünü ve aslen duyuların dağıtımına içkin olduğunu tartışıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the nature of political humor and its relation to politics through a dialogical analysis of three online political humor pages on Facebook which differentiate themselves from each other within the humor field by taking different positions, and of their engagement with politics in Turkey. Following the phenomenological approach and Ranciere's theory of the distribution of the sensory/sensible as a theoretical framework, this study understands political humor as a specific political and aesthetic worldview of a particular group, as a particular mode of constructing, perceiving and sensing the social world which in fact stems from the distribution of the sensible. In this regard, Barthian semiotic analysis of these three different online political humor pages demonstrates how political humor as a political and aesthetic discourse is both subversive in terms of exposition of the state's role in determining, constructing, shaping and regulating the individuals' sensibility and perceptibility, their imagination, and reproductive in terms of reproduction of their imagination constructed and shaped by the state. By showing the contradictory nature of political humor, this thesis argues that in contrast to the main sociological understanding of humor as a form of resistance, political humor functions not merely as a weapon against the state and its distribution of the sensory, but also as a means of reproduction of that very distribution of the sensible, and that it is in essence intrinsic to the distribution of the sensory.