The relationship between teachers' power perception, teachers' perception of child, and child-teacher interaction
Öğretmenlerin güç ve çocuk algısı ile öğretmen çocuk etkileşimi arasındaki ilişki
- Tez No: 451401
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmenlerin sınıf içi güç ve çocuk algıları ile onların çocuklarla sınıf içi etkileşimini analiz etmektir. Bu nedenle çalışmada öğretmenlerin disiplin, otorite, okul, öğretmen ve çocuk kavramlarını nasıl algıladıkları ve bu algıların davranışlarını nasıl etkilediği incelenmiştir. Çalışma örneklemi Türkiye İstanbul'daki bir devlet okulundaki dört kadın ilkokul öğretmenidir. Gözlemler ve yapılan görüşmeler sonucunda; öğretmenlerin güç ve çocuk algıları arasında bir ilişkinin olduğu ve bu algının sınıf içinde otorite ve disiplin kurma davranışlarıyla etkili olduğu gözlendi. Ancak yapılan gözlemler sonucunda öğretmenlerin gücü kullanma biçimlerinin çocukları kontrol etme ve kendi statülerinin devamlılığı üzerine kurduğu görülmüştür... Öğretmenlerin güç ve çocuk algıları sınıf ortamındaki öğretmen-çocuk ilişkisine kısa ve sözsüz iletişim olarak yansımaktadır. Bunun yanı sıra, öğretmenlerin güçle ilişkili endişeleri öğretmen-çocuk etkileşimlerine derinlemesine yansımıştır. Görüşmelerde öğretmenler çocuklar üzerindeki güç kontrolünü kaybetme kaygısı yaşadıklarını belirtmişlerdir. Bu çalışma sonuçları, gücün, çocuğun ve onların eğitimsel alanla ilişkisine etkilerinin içselleştirme ve dışşallaştırma sürecini analiz etmeye faydası olacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to analyze the teachers' perceptions of child, power and their interactions with children. The issues of power, discipline, authority, and the concepts of school, teacher and child were used to examine teachers' comprehensions of the culture of power in classroom. The sample of the study was four female primary school teachers in a public school in Istanbul, Turkey. The results showed that there was a relational sphere between power and child perceptions of the teachers. The teachers' perceptions of authority and discipline embedded to the conceptions of child and school context. The teachers' perceptions of authority and discipline embedded to the conceptions of child and school context. In addition to this, teachers' child and power perceptions reflected to teacher-child relationship as a shortcut of and nonverbal communication in classroom. Findings suggest that teachers' explanations about power and child concepts are fed each other by the same concern that is the anxiety of losing their control of power over children. The findings of the current study provide to analyze the internalization and externalization process of power, child and their effects on teacher-child interaction in educational arena.