Seyitömer Kömür Havzası'nın jeolojisi ve rezerv hesabı
- Tez No: 50094
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLYAS NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ill ÖZET Çalışma alanı, Kütahya ili yakın çevresinde ve Seyitömer köyü etrafındaki alanda yer almaktadır. Seyitömer kömür havzası, Seyitömer Linyit İşletmesi (SLİ) tarafından açık işletme yöntemiyle işletilmektedir. İnceleme alanının en yaşlı kayaç birimi Kretase yaşlı ultrabazik kayaçlardır. Geç Miyosen yaşlı Seyitömer Formasyonu serpantinit, peridotit vb. kayaçlardan oluşan bu kayaçları uyumsuz olarak örter. Seyitömer formasyonu, tabandan tavana doğru stratigrafik diziliminde; kumtaşı- konglomera, çamurtaşı-kiltaşı, laminalı şeyi, silisli kireçtaşı, killi kireçtaşı üyelerinden oluşmaktadır. Kocayatak Tepe Formasyonu çakıl ve kumtaşından oluşmaktadır. Bunlar çevredeki akış rejimi ile ilişkilidir. Bu formasyonda, Seyitömer formasyonunu uyumsuz olarak örter. Genelde, linyit damarları faylar nedeniyle bazı bloklara ayrılmıştır. Bu faylar N-S istikametinde oluşmuştur. Tabakaların eğimleri 5-20 derece arasındadır. Atımları 10-60 metredir. Bu faylar eğim atımlı faylardır. Seyitömer formasyonu içinde iki ayrı linyit horizonu yer almaktadır. Laminalı şeyi üyesinin üst kısmında yer alan kömür damarı ince katmanlı olup kil- killi kömür ardalanmasmdan oluşmuştur. Alt kömür damarı çamurtaşı-kiltaşı üyesinin üst kısmında yer alır. Bu çalışmada, kömür horizonlarıyla ilgili rezerv hesaplanmıştır. İlave olarak, jeolojik yapı araştırılmıştır. Araştırma alanı 264.423.161 ton rezerve sahiptir. Kömür alanı, tüm kömür horizonlarıyla ilgilidir. Ortalama yoğunluk 1,51 gr/cm3Mür. Alt ısı değeri 1.992 KCal/Ka kadardır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The study area is located in the nearby borders of Kütahya and Seyitömer village of the surrounding nr-a. The Seyitömer coal basin is mined by Seyitömer Lignites Establishment (SLİ) by using open pit mining method. The oldest rocks unit in the investigated area are Cretaceous aged ultrabasic rocks. The late Miocene aged Seyitömer formation overlies unconformably these rocks which consist mainly of stone (serpantinites, peridotiter ext.). This formation composed mainly of sandstone-conglomerate, mudstone-clay, laminated shale members, limestone (included silica), limestone (included clay) member from the bottom to top in the stratification. All these members have disconformably a bedding structure. Kocayatak Tepe formation is to be formed by the pebbles and sandstone. They are related with the enviroment of the stream condition. This formation overlies unconformably the Seyitömer formation also. In general, lignite horizons have been divided into some blocks by means of fault occurrence. The fault occured in the N-S strike direction. Dip of the beds are between 5-20 degrees. Their thrown were ehanged between 10-60 metres. They are slipe slope faults. Two different lignite horizons have been placed in the Seyitömer formation. Although, the thin coal horizon has been occurred at the top of the laminated shale, the thick coal horizon was placed at the top of the mudstone-claystone members. In this study, the reserve, related with coal horizon have been calculated. In addition, the geological structure is ' researehed. The investigated area has 264.423.161 ton reserve. The coals, related with all horizons, have 1,51 gr/cm3 average density value. They have 1.992 KCal/Kg average calorific value (the lowest calorific value).