An analysis of widowhood and learning experiences of young widows
Eşi vefat etmiş genç kadınların dulluk ve öğrenme deneyimlerinin analizi
  1. Tez No: 451412
  2. Yazar: MİNE ŞİRİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAVVA AYŞE CANER, DOÇ. DR. ÖZLEM ÜNLÜHİSARCIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Türkiye'de ve dünyada eşi vefat etmiş kadınların eğitim seviyelerinin düşüklüğü ve yoksullukları dikkat çekmektedir. Toplumun patriarkal yapısı ve ayrımcılık özellikle çocuğu olan eşi vefat etmiş genç kadınların hayatını daha da zorlaştırmaktadır. Eşi vefat etmiş kadınların eğitim deneyimleri ve eşleri vefat ettikten sonra hayatlarında yaşadıkları zorlu değişimlerle baş etme mekanizmaları hakkında neredeyse yok denecek kadar az çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı kentte yaşayan eşi vefat etmiş genç kadınların eğitim deneyimlerini ve eğitimin patriarkal toplumsal yapının yarattığı zorlu problemlerle baş edebilmelerindeki konumunu analiz etmektir. En az iki yıl önce eşi vefat etmiş, en az bir tane on sekiz yaş altında çocuğu olan, İstanbul'da ikamet eden kırk beş yaş altındaki on genç kadınla yarı yapılandırılmış sorular yöneltilerek görüşmeler yapıldı. Eşi vefat etmiş kadınların hayatında hızla yoksullaşma, iş bulma zorlukları, başetmeleri gereken yeni sorumluluklar, aileleri ve çevreleriyle olan ilişkilerinde değişimler ve toplumsal ayrımcılık şeklinde radikal değişimler olduğu sonuçlarına ulaşıldı. Okuryazar olmayan kadınlar için eğitim acil ihtiyaca dönüşmekte, eğitim seviyesi daha yüksek kadınlar içinse farklı sorunlar gündeme gelmektedir. Bu yüzden kadınlar kendine özgü bir eğitim ve destek kurumsallığına ihtiyaç duymaktadırlar. Türkiye'de böyle bir kurum olmadığı için kadınlar kendi çevrelerinde bu ihtiyaçlarına cevap aramaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Widows, both in Turkey and globally, display low levels of education and high levels poverty. The patriarchal society structure and discrimination complicate the lives of especially young widows with children. Yet, there is a striking lack of studies on the educational experiences and coping mechanisms of the widows which develop in response to the painful changes in their lives following their husband's death. Accordingly, the aim of the present study is to analyze the urban young widows' educational experiences and to explore whether education is a part of widows' life for the purpose of overcoming the novel problems caused by patriarchy. Semi- structured interviews were carried out with ten women from Istanbul under the age of forty-five that were widowed at least two years ago and have at least one under- eighteen child. The results confirmed the radical nature of the changes in their lives by demonstrating increase in poverty, employment difficulties, appearance of new responsibilities, alterations in the relations with family and acquaintances, serious oppression from both their own family and husband's family, and serious social discrimination. Whereas for the illiterate widows the education turns into an urgent need, for women with higher educational status other types of problems become more salient. Consequently, the women require a specific institutionalization of education and support tailored to their conditions. Since there is no such institution in Turkey, the women try to fulfill these needs within their own networks.