Yeni kariyer tutumları, algılanan yönetici desteği ve işe tutkunluk arasındaki ilişki: Bir araştırma
Relationship betwen new career attitudes, perceived supervisor support and work engagement: A research
- Tez No: 451514
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT BERBER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bankacılık sektöründe algılanan yönetici desteğinin, yeni kariyer tutumları üzerindeki etkisinde işe tutkunluğun rolünü belirlemek çalışmanın amacı olarak belirlenmiştir. Bu amacı gerçekleştirmek için öncelikle algılanan yönetici desteği ölçeği geliştirilmiştir. 26 beyaz yakalı banka çalışan ile gerçekleştirilen görüşmenin ardından hazırlanan taslak ölçek 102 beyaz yakalı banka çalışanına uygulanmış ve yapısal geçerlilik analizleri ile ölçek nihai haline ulaşmıştır. Ölçek geliştirme çalışmasının ardından algılanan yönetici desteğinin, yeni kariyer tutumları üzerindeki etkisinde işe tutkunluğun rolünü belirlemek için 353 beyaz yakalı bamka çalışanından elde edilen veriler analiz edilmiştir. Elde edilen veriler ışığında, işe tutkunluğun, algılanan yönetici desteğinin sınırsız ve değişken kariyer tutumu üzerindeki etkisinde tam aracılık rolünün olduğu belirlenmiştir. İşe tutkunluğun dinçlik-adanmışlık boyutunun, algılanan yönetici desteğinin somut ve soyut destek boyutunun sınırsız kariyer tutumunun fiziksel hareketlilik boyutu üzerindeki etkisinde tam aracılık rolü olduğu belirlenmiştir. İşe tutkunluğun dinçlik-adanmışlık boyutunun, algılanan yönetici desteğinin somut destek boyutunun sınırsız kariyer tutumunun psikolojik hareketlilik üzerindeki etkisinde kısmi aracılık rolünün olduğu sonucuna varılmıştır. İşe tutkunluğun dinçlik-adanmışlık boyutunun, algılanan yönetici desteğinin soyut destek boyutunun değişken kariyer tutumunun öz yönetimli kariyer ve kendi değerlerine göre hareket etme boyutları üzerindeki etkisinde tam aracılık rolü olduğu belirlenmiştir. Demografik değişkenlere göre çalışma yılına göre sınırsız kariyer tutumunda, departmanlara göre ise sadece fiziksel hareketlilik boyutunda, cinsiyet ve medeni duruma göre değişken kariyer tutumunda ve öz yönetimli kariyer boyutunda farklılık olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The researche's purpose has been determined as to specify the role of work engagement in perceived supervisor support's effect on new career attitudes in banking sector. Perceived supervisor support scale has been developed to realize this purpose. After the interviews conducted with 26 white-collar employees in banking sector and the scale has reached its final version with equation modelling. After scale developing, data collected from 353 white-collar employees in banking sector analyzed to determine the role of work engagement in perceived supervisor support's effect on new career attitudes. In this research, boundaryless and protean carrer attitudes are focused as new career attitudes. In the lihgt of obtained data, it is determined that work engagement and supervisor support has fully mediating role on the boundaryless and protean career attitude. It is determined that work engagement's vigor-absorption dimension and perceived supervisor support's tangible and intangible dimension has fully mediating role on boundaryless career attitude's phsical mobility dimension. It is decided that work engagement's vigor-absorption dimension and supervisor support's tangible support dimension has partially mediating role on boundaryless career attitude's psychological mobility dimension. It's been concluded that work engagement's vigor-absorption dimension and perceived supervisor support has fully mediating role on protean career and protean career's self-values driven career management dimension. It is been concluded that according to demographic variables, differences exist on boundaryless career attitude according to departments, protean and self-directed career attitude dimension according to gender and marital status.