Süleymaniye Kütüphanesi, Atıf Efendi bölümü, 02254 numarada kayıtlı bir şiir mecmuası: Mecmuati'l-Kasaidi'l-Mergube (İnceleme-metin-transkripsiyon)
The library of Süleymaniye, Atıf Efendi section, the poem collection under the registration number 02254 Mecmuati'l-Kasaidi'l-Mergube (Analysis-text-transcription)
- Tez No: 451515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİD NAZAR MAHDUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 530
Özet
Bu çalışma Süleymaniye Kütüphanesi Atıf Efendi bölümü 02254'te Mecmuati'l-Kasaidi'l-Mergube adıyla kayıtlı olan 144 varaklı şiir mecmuasının incelenmesini kapsamaktadır. Metnin transkripsiyonu yapılarak şekil ve muhteva bakımından incelenmiştir. Ayrıca genel olarak mecmua kavramı hakkında bilgi verilmiştir. Mecmuada yer alan şiirler, basılmış olan yada daha önce tez olarak çalışılmış divanlardaki şiirlerle kıyaslama yapılmış, farklılıklar dipnotta verilmiştir. Bu çalışmada 15. ile 17. yüzyıl arasında yaşamış şairler yer almaktadır. Bu da mecmuanın 17. yüzyılın sonlarında yada 18. yüzyılda derlenmiş olabileceğini göstermektedir. Çalıştığımız mecmua, şiir mecmuası olduğundan farklı nazım şekilleri yer almaktadır. Bunlar; kaside, gazel, nazire, tahmis, kıtèa, rubaèi, naèt, muhammes, müseddes, müstezat, müfred, terkib-i bend ve diğer nazım şekilleridir. Mecmuanın tamamı 69 şairin 379 şiirinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis covers the study of the poetry mecmua Suleymaniye Library Atif Efendi 02254 section registered as“Mecmuati'l-Kasaidi'l-Mergube”which is composed of 144 pages. The transcription of the text has been studied in terms of form and content. Furthermore, it is given information on the concept of mecmua in general. The poems of the mecmua has been compared with the poems previously published or worked as thesis and differences between them are pointed out in the footnotes.In this study are situated the poets who have had lived between 15th and 17th centuries. Hence, this shows that mecmua could have been completed at the end of the 17th or 18th century. In our study different poetic forms are located such as kaside, gazel, nazire, tahims, kıtèa, rubaèi, naèt, muhammes, müseddes, müstezat, müfred, terkib-i bend etc. The mecmua consists of 69 poets and 379 poems.