Kolektif bellek üzerine bir alan çalışması: Bakırköy ve Şişli ilçelerinde yaşayan Ermeni kadınların belleği
A field work on collective memory: Memory of Armenian women who live in Bakırköy and Sisli districts
- Tez No: 451516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE SEVGİ UÇAN ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez çalışması, İstanbul'un Şişli ve Bakırköy ilçelerinde yaşayan Ermeni kadınların günlük yaşam pratiklerine ve toplumsal deneyimlerine yansıyan kolektif belleklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Kolektif belleğin birincil aktarıcılarının kadınlar olduğu bilgisiyle, içinde bulunulan patriyarkal sistemde Ermeni kadın olmanın nasıl deneyimlendiği bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Tez kapsamında yapılan saha çalışmasında Şişli ve Bakırköy ilçelerinde yaşayan, farklı sosyal sınıf, yaş ve meslek gruplarına mensup, üç kuşağı temsil eden 15 Ermeni kadınla derinlemesine mülakat yapılarak, bu kadınların toplumsal cinsiyet deneyimlerine ışık tutulmuştur. Birinci bölümde araştırma yöntemi kapsamında niteliksel araştırmada feminist yaklaşımlar açıklanmıştır. İkinci bölümü oluşturan kavramsal çerçeve dâhilinde bellek teorileri üzerinden kolektif bellek, kolektif belleğin aktarımı ve bellek ile kimlik arasındaki ilişki incelenmiştir. Üçüncü bölümde öncelikle Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi'nde Ermenilerin yaşamı ve Ermeni kadınların statüsüne odaklanılmıştır. Üçüncü bölümün ikinci kısmında ise Ermeni kadınlarla yapılan saha çalışması, kavramsal ve tarihsel bölümlerde kullanılan yaklaşımlar, teoriler ve tarihi olaylar ışığında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the daily life practices of Armenian women who live in Şişli and Bakırköy districts in Istanbul and their collective memories which reflect on their social experiences. With the aspect of that women are the primary passers of the collective memories, how being an Armenian woman is experienced in this patriarchal system constructs the subject of the thesis study. During the fieldwork done within the scope of the thesis study, in-depth interviews are held with 15 Armenian women who represent three different generations, different social classes, ages and occupations. In the first chapter, feminist approaches in qualitative researches are defined within the scope of research methods. With the theoretical framework which creates the second chapter, collective memory, the transfer of collective memory and the relationship between memory and identity are examined with the aspect of memory theories. In the third chapter, firstly, the life of Armenians and the status of Armenian women are focused in the Ottoman and Republic Period. In second part of the third chapter, the fieldwork done with Armenian women, approaches used in theoretical and historical periods are examined with the help of theories and historical events.