Süleymaniye Kütüphanesi Atıf Efendi bölümü 2254 numaralı şiir mecmuası (1b-54b varakları arası transkripsiyonlu metin ve inceleme
A transcription and analysis of 1b-54b leafs from Süleymaniye Library Atıf Efendi section poet number 2254
- Tez No: 461223
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Eski Türk edebiyatı, edebiyatımız içinde çok önemli bir yeri teşkil etmektedir. Bu edebiyatımızın belkemiğini ise şiir oluşturur. Bu dönem şairlerimizin Divan adı verilen müstakil eserlerinin yanı sıra bu alanda meraklı kimseler tarafından farklı derlemeler de yapılmıştır. Bu derleme eserlere genel olarak mecmûa adı verilir. Mecmualar derlendikleri dönemin edebi zevkini yansıtmakla birlikte divanlarda bulunmayan şiirlerin de unutulmaması açısından çok önemli kaynaklardır. Çalışmamızda Süleymaniye Kütüphanesi Atıf Efendi Bölümü 2254 numaradaki mecmûanın 1b-54b varakları arasında durulmuştur.Çalışmamız, mecmûalar hakkında genel bilgilerin sıralandığı giriş bölümü, mecmûanın geneli ve 1b-54b varaklar arasının tanıtıldığı bölüm, yazma eserin transkripsiyon harfleriyle çevrildiği bölüm ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır.Mecmûalar, şairlerimizin bugüne kadar tespit edilememiş beyitlerinin ve divanlarında bulunmayan müstakil şiirlerin tespit edilmesi açısından önemli görülmektedir. Bizim çalışmamızda da bu yönde tespitlerimiz bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Old Turkish literature is acquired to have one of the most important places in contemporary literature, and poems are seen as the backbone of that literature. Apart from Divan, which was a work of art of the poets, there were several people interested in that literature and they also made numerous reviews or compilations. Those reviews are generally called as mecmûa. Mecmûa not only resembles the literary taste of the time that it is compiled but also is a valuable resource to keep poems that were not available in Divan. This study mainly focused on the 1b-54b leaves of the mecmûa that is available in Süleymaniye Library, AtıfEfendi section. The study covers four main sections. First, the introduction part of the study focuses on the general information regarding mecmûa. Second, along with the general mecmûa, 1b-54b leaves were illustrated. Third, the transcription of the mecmûa to the contemporary literature was completed. And finally, conclusions were specified with respect to numerous dimensions.The value and importance of mecmûa comes from its inherent resourcefulness in containing elusive couplets and poems.