İstihbarat kurumlarının dış politikada karar alma sürecine etkisi: Türkiye örneği
Impact of intelligence services on decision making process in foreign policy: Example of Turkey
- Tez No: 451546
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada“istihbarat”kavramsal ve kurumsal açıdan incelenerek, istihbarat kurumlarının dış politikada karar alma sürecine etkisi Türkiye örneği üzerinden ortaya konmaya çalışılacaktır. Kısaca haber alma, öğrenme, duyma, bilgi toplama şeklinde tanımlanan istihbarat kavramı tarih boyunca bütün devletler tarafından kullanılmış ve devlet politikaları karar alma süreçlerinde önemli bir etkiye sahip olmuştur. Çalışmada sırasıyla istihbaratın tanımı yapılıp, istihbarat türleri incelenmiş, dünyadaki ve ülkemizdeki istihbarat yapmakla görevli kuruluşlar analiz edilmiştir. Daha sonra dış politikada karar alma süreci incelenerek karşılaşılan sorunlardan bahsedilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise dış politikada karar alma sürecine istihbaratın etkisinin boyutu ve sonuçları değerlendirilmiş, buradan yola çıkarak iyi bir istihbarat organizasyonun ve dış politikada karar alma sürecine etkisinin nasıl olabileceği konusunda öneriler ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 'intelligence' was investigated conceptually and institutionally and the impact of intelligence organizations on foreign policy decision making process was presented in the case of Turkey. Shortly, 'intelligence' concept which is defined as getting information, learning, hearing, gathering information was used by all of the countries throughout the history and it has an important influence on the state policy decision making process. In the study, intelligence was defined, types of intelligence were examined and the intelligence organizations both in the world and in Turkey were analyzed respectively. Then, decision making process on foreign policy was investigated and encountered problems were mentioned. At the end of the study, the magnitude and results of the intelligence's impact on foreign policy decision making process were evaluated and suggestions about how an effective intelligence organization should be and how it should effect the foreign policy decision making process were presented.