Hiperbolik uzayların kombinetöryel özellikleri
Combinatorial properties of hyperbolic spaces
  1. Tez No: 45161
  2. Yazar: MİNE TURAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRÜ ÖLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
IV ÖZET Bu tezde, hiperbolik uzayların bazı kombinetöryel özellikleri incelenmiştir. Birinci bölümde bazı temel kavram, tanım ve teoremler verilmiş tir (Kaya, R. [1 1]). İkinci bölümde, bazı bilinen hiperbolik düzlem modelleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, I~I n. mertebede sonlu bir projektif düzlem ve M de İT nin en az noktadaş olmayan üç doğru kapsayan doğrularının cümlesi olmak üzere n den M nin bütün doğrularının (üzerindeki noktalarla bir likte) atılmasıyla elde edilen F^ alt yapısı ele alınmıştır. IMI= m ve n ^ 5 iken 3
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, we have examined the combinatorial properties of the hyperbolic spaces. In the first chapter some basic conceptions, definitions and theorems have been given (Kaya, R. [11]). In the second chapter, we have examined some known hyperbolic plane models. In the third chapter, let IT a finite projective plane of order n and M be a set IMI= m, of any lines of IT containing at least non-concurent three lines. We have considered the hyperbolic plane 1^ obtained by removing lines (including all points on them)ofMfiomn. If 35, it has been proved that TJ^ is finite hyperbolic in sense of Graves [2] by Bumcrot [1]. Sandler, R [9] had obtained a hyperbolic plane model by removing non- concurrent three lines from II. This model had been generalized by Kaya, R. - Özcan, E. [3], The fourth chapter, it has been obtained larger values then the known value of m and the line classes of some hyperbolic planes of type 1^. Furthermore the answer to a question in Bumcrot [1] about hyperbolic planes containing two-points lines had been given (Olgun, Ş. - Günaltılı, î. [12]). In addition, the incidence structure by removing planes (including all points and lines on them) of projective 3-spaces in finite number and certain positions has been shown a hyperbolic 3-space and some combinatorial properties of this structure have been examined (Olgun, Ş.-Özgür, I. [13]). Key Words :Hyberbolic plane, hyperbolic space, combinatorial properties.