Orta Anadolu Müessesesinde organizasyon ve verimlilik etüdü
Organization and productivity research of middle Anatolia Lingite Mine Company
  1. Tez No: 45162
  2. Yazar: CELAL ÇETİN DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNER ÖNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Ülkemizde madencilik alanında tam mekanize olarak yeraltı üretim çalışmalarını sürdüren ilk ve tek işletme olan Orta Anadolu Linyitleri (OAL) işletmesinde uygulanan organizasyon yapısının işletme hedeflerini gerçekleştirebilecek nitelikte olmadığı saptanmıştır. Çalışmada öncelikle mevcut organizasyonun ve önerilen organizasyonun daha iyi anlaşılabilmesi için işletme ve işletme çalışmaları hakkında bilgilere yer verilmiştir. Daha sonra organizasyon ile verimlilik arasında ki ilişki gözönünde bulundurularak işletme verimliliği etüd edilmiş ve istenilen iş veriminin sağlanamadığı görülmüştür. Günümüzde yaşanan sosyal, siyasal ve ekonomik olumsuzluklardan oldukça etkilenen işletmede faaliyetleri yeniden düzenlemek ve işletmeyi ülke ekonomisine yarar sağlayacak bir konuma getirmek için yeni bir organizasyon yapısı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In coal mining field of our country, fully mechanized retreating long wall mining method was firstly applied in the Middle Anatolia Lignite Mine (OAL). The management and the organisation model of this mine has been examined. And it was determined that the present organiastion model does not meet the needs and the targets of the mine management. In this study, first of all, a great attention was paid on the present organisation model, so the adequate information on production works was given in detail in order to understand the organisation better. There is an important relationship between the organisation model and mine productivity and from that point of view, it was found that the productivity in the OAL was not adequat due to the inefficient mining organisation. In order to improve the mine management and the organisation influenced by the present political and economic conditions of the country, a new organisation model was propased here.