A computational approach to optical and charge carrier properties of organic semiconductors
Organik yarıiletkenlerin optik ve yük taşıyıcı özelliklerine hesapsal bir yaklaşım
  1. Tez No: 453608
  2. Yazar: HAYDAR TAYLAN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİKTORYA AVİYENTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, çeşitli organik yarı iletkenlerin optik ve yapısal özellikleri hesapsal olarak incelendi. Birinci kısımda, bis(E-dimesitylborylethenyl)-sübsitiye arenlerin lineer ve lineer olmayan optik özellikleri yüksek seviye hesapsal protokollar kullanarak modellendi. Bahsi geçen moleküller, dikkat çekici kızıl ötesi iki foton absorbsiyon özellikleri nedeniyle, optikçe aktif, akıllı materyal olarak enerji depolama amacıyla kullanabileceklerini gösterdiler. Kromoforların, uyarılmış hal topolojileri, absorpsiyon ve emisyon spektrumları, uyarılmış hal indeksleri, doğal geçiş orbitalleri ve iki-foton absorpsiyon özellikleri, Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) ve Zamana Bağlı Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (TD-DFT) ile incelenmiştir. Farklı fonksiyonelleri kapsayan geniş bir karşılaştırma testi yapılmıştır. Dinamik ve titreşim etkilerinin absorpsiyon ve emisyon üstüne etkileri, Wigner dağılımı kullanılarak konformasyonel alan örnekleri yardımıyla gerçekleştirilmiştir. İkinci uyarılmış hale geçiş sırasında, dikkate değer iki-foton absorpsiyon değerleri gözlenmiştir. İkinci kısımda, çalışmanın amacı bifuran türevinde gözlemlenen olağan dışı elektron mobilite kaybının nedenini bulmaktır. İdeal fonksiyonel/baz set kombinasyonunu bulmak için mukayeseli bir çalışma yapılmıştır. Bifuran ve bitiyofen türevlerinin potensiyel enerji taramaları, reorganizasyon enerjileri ve transfer integralleri molekül içi ve moleküller arası yük transferlerini saptamak için incelenmiştir. Çalışma, elekton mobilite kaybının arkasındaki nedenin moleküller arası yük taşımadan kaynaklanabildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural and optical properties of various organic semiconductors have been computationally investigated. In the first part, linear and nonlinear optical properties of a series of bis(E-dimesitylborylethenyl)-substituted arenes have been modeled by high-level computational protocols. The former compounds show a remarkable interest as infrared two-photon absorbers and hence may be used in the field of optical active and smart materials or for energy storage purposes. Excited state topologies, absorption and emission spectra, excited state metrics, natural transition orbitals and two-photon absorption cross-section of a series of chromophores have been computed by means of density functional theory (DFT) and time dependent DFT (TD-DFT). Extended benchmark tests on the performance of different functionals have been used. Dynamic and vibronic effects on absorption and emission spectra have been taken into account by sampling the conformational space by means of the Wigner distribution. Important infrared two photon absorption cross sections involving transitions to the second excited state have been observed. In the second part, aim of the study was to understand the unusual electron mobility loss of a bifuran derivative. A benchmark test was performed to choose the ideal functional/basis set combination. Potential energy scans, reorganization energies and transfer integrals of two bifuran and bithiophene derivatives have been performed to analyze intramolecular and intermolecular charge transfers in the molecules. The study shows that lack of intermolecular charge transportation was the reason behind the electron mobility loss in the bifuran derivative compared to the bithiophene derivative.