Afrika siyasetinde Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin etkisi
The impact of the International Criminal Court on Africa's politics
- Tez No: 451644
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÜRER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 413
Özet
Uluslararası toplumu ilgilendiren suçların faillerini yargılayan Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) kuruluşu uluslararası hukukta bir devrim olarak değerlendirilmektedir. UCM devlet başkanları, üst rütbeli askerî yetkililer ve isyancı grupların liderleri gibi uluslararası suçların işlenmesinde en fazla sorumluluğu bulunan bireyleri yargılamaktadır. UCM'nin soruşturmaları, çatışmaların devam ettiği Afrika ülkeleri üzerinde yoğunlaşmış, barış görüşmelerinin devam ettiği ülkeler başta olmak üzere Mahkemenin çatışmaların çözümüne olan etkisi kaygılara neden olmuştur. Mahkeme karşıtları, UCM'nin çatışmaların çözümüne engel olduğunu,“adalet olmadan barış asla”gibi retoriklerin, çatışmanın taraflarının aynı zamanda barışın da tarafları olduğunu göz ardı ettiğini öne sürmektedirler. Mahkemenin savunucuları ise adalet ve barışın birbirinin tamamlayıcısı olduğunu, adaletin suçluları caydırabileceğini ve intikam duygularının önüne geçerek sürekli bir barışın tesisine yardımcı olabileceğini iddia etmektedirler. Bu çalışmanın amacı, UCM'nin yargılamalarını ve bu yargılamaların Afrika'daki çatışmaların çözümü ve yönetimi üzerindeki etkisini incelemektir.
Özet (Çeviri)
The establishment of the International Criminal Court (ICC) to try offenders who commit serious crimes of concern to the international community is considered a revolution in international law. ICC prosecutes individuals such as heads of state, high military officials or leaders of rebellious groups who bear the greatest responsibility for international crimes. ICC's investigations have concentrated on African countries that have ongoing conflicts, and in this context, the concerns have been raised about the impact of the Court on conflict resolution, particularly for countries engaged in peace processes. The opponents claim that ICC hinders conflict resolution and the rhetorics such as“no peace without justice”ignore the fact that the parties of conflict are also part of peace. Advocates of the Court assert that peace and justice are complementary in that justice would deter offenders, and would help make peace sustainable by addressing retribution non-violently. The aim of this study is to examine the ICC trials and the impact of these proceedings on conflict management and resolution in Africa.