Birleşmiş Milletler'in insani güvenlik söylemi bağlamında barışı korumanın dönüşümü: Kosova örneği
Transformation of peacekeeping in the context of United Nations' human security discource: The Kosovo case
- Tez No: 451678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN ÖZGÜR BAKLACIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu tezin amacı, insani güvenlik söylemi çerçevesinde, Kosova'ya gerçekleştirilen uluslararası müdahalenin ve ardından konuşlanan BM barışı koruma operasyonunun analiz edilmesidir. Tez kapsamında, Kosova'ya BM Güvenlik Konseyi yetkisi olmaksızın gerçekleştirilen müdahale ve sert barışı koruma operasyonu güvenlikleştirme kavramı ile açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmada, insani güvenlik söyleminin, egemenlik prensibi ve BM barışı koruma operasyonlarının dönüşümü üzerinde belirli bir etkiye sahip olduğu varsayılmıştır. Bu doğrultuda çalışma boyunca BM'nin insani güvenlik söylemi, BM Genel Kurul ve Güvenlik Konseyi toplantı kayıtları ve karar metinleri, BM Genel Sekreter raporları ve basın demeçleri gibi birincil kaynaklar üzerinden incelenmiştir. Ciddi insan hakları ihlalleri karşısında insanları koruma söylemi ile Kosova'da askeri müdahaleye varan olağanüstü önlemler arasındaki bağlantı, Kopenhag Okulu'nun güvenlikleştirme yaklaşımından yararlanılarak araştırılmıştır. Böylece tezde, askeri müdahale, Kosova meselesinin, BM ve uluslararası toplum tarafından insani ilkeler ve değerler adına güvenlikleştirmesinin bir sonucu olarak anlamlandırılmıştır. Çalışmada, uluslararası müdahalenin insani güvensizlikleri ortadan kaldırmadığı gibi daha fazla yıkım ve acı yarattığı ortaya koyulmuştur. Sonuç olarak, güvenlikleştirme sürecinin, BM barışı koruma operasyonunun da kapsayan sonuçları bakımından, Kosova'da klasik güvenlik anlayışını yeniden ürettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to analyze the international intervention in Kosovo and thereafter deployed United Nations Peacekeeping operation within the framework of human security discourse. Within the scope of the dissertation, the military intervention without United Nations Security Council approval and robust peacekeeping operation are sought to be explained with the concept of securitization theory. In this study/research, it is assumed that the human security discourse has a certain impact upon the principle of sovereignty and transformation of United Nations peacekeeping operations. In this direction, throughout the study, the UN's human security discourse is examined through the primary sources such as UN Security Council Resolutions, General Assembly meeting records, UN General Secretary Reports and press conferences. The linkage between the discourse on protecting people from serious human rights violations and extraordinary measures which lead to military intervention in Kosovo have been elucidated by using Copenhagen School's securitization approach. Thus, the military intervention, in the study, is rather conceived as a consequence of securitization process of the Kosovo problem by the UN and International Community under the name of humanitarian values and principles. The study asserts that the international intervention does not eliminate human insecurities, but rather exacerbates damage and suffering further. Consequently, it is revealed that with regard to involved outcomes of UN peacekeeping operation, the securitization process reproduces the traditional security approach in Kosovo.