Eski beton kırığı agregalı betonların fiziksel ve mekanik özellikleri
Physical and mechanical properties of concretes produced with waste concrete
  1. Tez No: 45171
  2. Yazar: NEDİM FIRAT GÜNÇAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLKER BEKİR TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Deprem gibi doğal afetler veya betonarme yapıların çeşitli şekillerde yıkımların dan sonra ortaya çok miktarda beton atığı çıkmaktadır. Bu atıklar taşınmasından atılma sına kadar büyük çevre ve maliyet sorunları yaratmaktadırlar. Beton atıklarının yarattığı sorunların ortadan kaldırılması amacıyla tekrar betonda agrega olarak kullanılması çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmada da BS16 karışım standartlarına uygun olarak % 0, 30, 50, 70, 100 oranlarında BS16 kalitesinde eski beton atığı içeren beton numuneler üretilmiştir. Üretilen beton numuneler üzerinde çeşitli fiziksel ve mekanik araştırmalar yapılmış ayrıca her numune için basınç altında yük ve deplasmanlar bulunarak buradan (a-e) grafikleri çizilmiştir. Sonuçta beton karışımı içerisindeki eski beton atığı miktarının arttıkça betonların kalitesinde düşmelerin olduğu ortaya çıkmıştır. Buna karşılık eski beton atıklarının betondaki miktarının artması ile betonun birim ağırlığı düşmektedir. Ayrıca tokluk, plastik enerji kapasitesi ve elastik enerji kapasitesi değerlerinde genel bir azalma gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a result of the disasters like earthquakes or after demolitions of buildings, a lot of concrete waste appear. Transportation and annihilation of these huge wastes create big envorimental pollutions and money source problems. To solve these problems, a lot of investigations are made about using waste concrete as aggregate. In this study, accoding to quality of C16, concrete specimens were obtained with the addition of C16 pieces as aggregate in weight percentages of 0, 30, 50, 70 and 100 %. After that physicals and mechanical properties of these waste aggregate concrete specimens were investigated and from loads and displacements under pressure, (a-e) diagrams were drawn for each specimen. As a result when ratio of waste concrete aggregate increases in concrete mix, quality of new concrete decreases. However with this increasing, density of concrete reduces and toughness, plastic energy capacity and elastic energy capacity values show a general reduction.