Bilim tarihindeki ilk deneyleri içeren fizik etkinlikleri hakkında öğrenci görüşleri -Arşimet'in Kralın Tacı örneği-
Student opinions about the physics activities including the first experiments carried out in the history of science -Archimedes - The Crown of the King sample-
  1. Tez No: 451834
  2. Yazar: ABDULLAH YURDAER ÇETİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UYGAR KANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, bilim tarihindeki ilk deneyleri içeren fizik etkinlikleri hakkında öğrenci görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada kullanılmak üzere çalışmanın amacına uygun olacak şekilde Arşimet Kralın Tacı materyali tasarlanmıştır. Bu çalışma 2015 - 2016 Eğitim Öğretim yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesinde öğrenim gören 6 gönüllü öğrenci ile yapılmıştır. Hazırlanan etkinlik her bir öğrenci için yaklaşık 70'er dakikalık bir sürede gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan“Örnek Olay”modeli seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak ise etkinlik süresince öğrencilerin kullanabilmeleri için araştırmacı tarafından geliştirilen çalışma yaprakları kullanılmıştır. Ayrıca etkinlik başlangıcında ve etkinlik bitiminde öğrencilerle sözlü mülakatlar yapılmış ve bu mülakatlar öğrencilerin bilgileri dâhilinde ses kaydına alınmıştır. Daha sonra bu mülakat kayıtları yazıya geçirilmiş ve bu yazılar üzerinden içerik analizi yapılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda bilim tarihindeki ilk deneyleri içeren fizik etkinliklerinin -Arşimet'in Kralın Tacı Örneği- öğrencilerin derse olan ilgisini canlı tuttuğu, fizikteki temel kavramları anlamalarında etkili olduğu ve etkinliğe yönelik olumlu tutum sağladığı görülmüştür. Araştırmanın sonucunda bilim tarihinde gerçekleştirilen ilk deneyleri içeren fizik etkinlikleri ile ilgili önerilerde bulunulmuş ve bu türden yapılabilecek etkinliklere örnekler verilmiştir. Anahtar Kelimeler :Fizik Eğitimi, Fen Eğitimi, Bilim Tarihi, Arşimet Deneyi, Kralın Tacı
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to ask students' opinions about the physics activities including the first experiments (Archimedes - The Crown Of The King) carried out in the history of science. In order to be used in the research, the material of the crown of the king has been designed in a way which is suitable to the purpose of the study. So as to carry out this study, activities have been conducted with six voluntary students who have been studying in the Faculty of Education at Gazi University during the term of 2015 - 2016. The activity has been performed with each student one by one and each one took 70 minutes in average. As for the data collection tool, work papers which have been produced by the researcher for the students to use during the activity have been given. In addition, at the beginning and at the end of the activity the interviews with the students have been conducted and these interviews have been recorded on sound and on video with the knowledge of the students. Afterwards, the recordings of these interviews have been transferred to the written form and then the content analysis based on these written forms has been done. As a result of the researches, it has been seen that the physics activities including the first experiments (Archimedes - The Crown Of The King) carried out in the history of science cause students to keep their attention to the lesson, help them understand the basic concepts in physics. And the students have been observed to have positive and warm attitude towards the activity. In conclusion of the research, suggestions have been made about the physics activities including the first experiments (Archimedes - The Crown Of The King) carried out in the history of science and some examples have been given to such kind of activities which can be conducted. Key Words :Physics Education, Science Education, History of Science, Archimedes Experiment, King's Crown