Fen laboratuvarlarının fiziki şartlarının ve fen bilimleri öğretmenlerinin laboratuvar güvenliği konusundaki bilgi düzeylerinin araştırılması
Investigating the physical conditions of the science laboratories and science teachers' level of knowledge about laboratory safety
- Tez No: 451833
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA YAMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilimleri öğretmenlerinin laboratuvar güvenliği konusundaki bilgi düzeylerinin cinsiyet, mesleki kıdem yılı, öğrenim düzeyi, hizmet içi eğitim alma durumu ve laboratuvarı kullanma sıklığı gibi değişkenler açısından istatistiksel bir farkın olup olmadığını araştırmak ve okullardaki fen bilimleri laboratuvarlarının fiziki şartlarını değerlendirmektir. Araştırmanın modeli tarama (survey) modelidir. Araştırmanın verilerinin elde edildiği örneklemi 2014–2015 öğretim yılı Ankara ilinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaokullarda görev yapan fen bilimleri öğretmenleri arasından seçilen 74 kişi ve bu öğretmenlerin görev yaptıkları okulların laboratuvarları oluşturmuştur. Araştırmada 'Laboratuvar Güvenliği Bilgi Testi' ve 'Laboratuvarların Fiziki Şartları Kontrol Listesi' ölçekleri kullanılarak veriler toplanmıştır. Araştırmada, SPSS paket programı kullanılarak veri analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda fen bilimleri öğretmenlerinin laboratuvar güvenliği bilgi testinde çok azının başarılı; büyük kısmının kısmen başarılı; az bir kısmının başarısız olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Fen bilimleri öğretmenlerinin laboratuvar güvenliği bilgi testinden aldıkları puanlar cinsiyet değişkenine göre incelendiğinde erkek öğretmenlerin laboratuvar güvenliği bilgi testinden aldıkları puanlarla bayan öğretmenlerin laboratuvar güvenliği bilgi testinden aldıkları puanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Yüksek lisans mezunu olan öğretmenlerin laboratuvar güvenliği bilgi testinden aldığı puanlarla, lisans mezunu olan öğretmenlerin aldığı puanlar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Farklı mesleki deneyime sahip öğretmenlerin laboratuvar güvenliği bilgi testinden aldığı puanlarlar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Laboratuvar güvenliği konusunda hizmet içi eğitim alan öğretmenlerin laboratuvar güvenliği bilgi testinden aldığı puanlarla, hizmet içi eğitim almayan öğretmenlerin aldığı puanlar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Öğretmenlerin laboratuvar kullanma sıklıklarına göre laboratuvar bilgi testinden aldıkları puanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Okulların laboratuvarlarının olması gereken fiziki şartların büyük bir kısmını taşımadığı sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Fen Bilimleri, Fen Laboratuvarı, Laboratuvar Güvenliği, Bilgi
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is investigating the science teachers' level of knowledge on laboratory safety in terms of variables such as gender; professional experience, educational level is wheather, the condition of taking in service training, frequency of using laboratory there is on meaningful statistical difference or not and evaluating the physical conditions of the science laboratories in schools. The model of the resarch is survey. Sample of data obtained by the research has formed 74 choosen teachers who teaches in secondary school attached to the ministry of education in the province in Ankara in 2014-2015 education year and their school laboratories. Datas were gathered by using the scale that is laboratory safety information test and checklist at physical conditions of laboratories. In the research data analysis was made by using (SPSS) statistical package for the social sciences. The conclusion of research in laboratory safety information test was found out that few of them are successfull, many of them partially successfull a few of them are failed. When the points that science teachers received from knowledge test on laboratory safety were examined according to gender variable, it hasn't been found meaningful statistical difference between the points the male teachers who got knowledge test on laboratory safety. It hasn't been found meaningful difference between the points that the teachers who graduated from postgraduate got knowledge test on laboratory safety and the points that the teachers who graduated from graduate degree got knowledge test on laboratory safety. It hasn't been found meaningful difference between the points that the teachers who has different professional experience got knowledge test on laboratory safety. It hasn't been found meaningful difference between the points that the teachers who has taken in service training about laboratory safety got knowledge test on laboratory safety and the points that the teachers who hasn't taken in service training. It hasn't been found that meaningful statistical difference between the points that the frequence of teachers' using laboratory got knowledge test on laboratory safety. The conclusion is found out that laboratories of schools hasn't most of physical conditions that should be. Key Words : Science, Science Laboratory, Laboratory Safety, Level of Knowledge.