Adi fiğ hatları arasındaki farklılıkların belirlenmesi üzerine bir araştırma
A Research on determination of differencs among common vetch
  1. Tez No: 45184
  2. Yazar: MEHMET ALİ AVCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET TAMKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
öz Yüksek lisans Tezi ADİ Fİ? (Vicia sativa L.) HATLARI ARASINDAKİ FARKLILIKLARIN BELİRLENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Mehmet Ali AVCI Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ahmet TAMKOÇ *. 1995, Sayfa: 59 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Ahmet TAMKOÇ Yrd. Doç. Dr. Mevlüt MÜLAYİM Yrd. Doç. Dr. Bayram SADE Adi fiğ (Vicia sativa L.) hatları arasındaki farklılıkların belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada 33 adi fiğ numunesi kullanılmıştır. Bunlardan 2 tanesi tescilli çeşit olup, Ürem-79 ve Erzurum L-147(Kara Elçi)'dir. Kullanılan fiğlerden biri Konya ve civarında fazlaca ekimi yapılan populasyon niteliğinde köy çeşidi ve geri kalan 30 adedi ise S.Ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nden temin edilmiştir. Araştırmada bitkilerde; çıkış, %50 çiçeklenme, hasat gün sayısı, bitki boyu, habitus, ana dal sayısı, alt meyve yüksekliği, meyve çatlama, bitkideki meyve sayısı ile tohum tutan meyve sayısı ve yüzdesi, bitkideki tohum sayısı ile normal tohum sayısı ve yüzdesi, yaprak uzunluğu, yaprakçık eni, yaprakçık boyu, yaprakta yaprakçık sayısı, bitkilerin dane verimleri, bin dane ağırlıkları ve canlı bitki sayısı ve yüzdesi belirlenmiştir. Tohum teşekkül ettirme bakımından F-107 numaralı hat %60.2 oranıyla diğer tüm numunelerden daha üstün bulunmuş olup, bu hattın menfi iklim şartlarına karşı göstermiş olduğu toleransdan dolayı, ıslah çalışmalarında kullanılabileceği kanaatine varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Adi fiğ, çıkış, %50 çiçeklenme, hasat gün sayısı, bitki boyu, habitus, ana dal sayısı, alt meyve yüksekliği, meyve çatlama, bitkideki meyve sayısı, bitkideki tohum sayısı, yaprak uzunluğu, yaprakçık eni, yaprakçık boyu, yaprakta yaprakçık sayısı, bitkilerin dane verimi, bin dane ağırlığı, canlı bitki sayısı ve yüzdesi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON DETERMINATION OF DIFFERENCES AMONG COMMON VETCH CVicia sativa L.) LINES Mehmet Ali AVCI Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor: Ass. Prof. Dr. Ahmet TAMKOÇ 1995, Page: 59 JxaryAss. Prof. Dr. Ahmet TAMKOÇ Ass. Prof. Dr. Mevlüt MÜLAYİM Ass. Prof. Dr. Bayram SADE In this research which was conducted to determine the differences among common vetch lines was used 33 common vetch samples. Two samples which were Erzurum L-147 (Kara Elçi) and Urem-79 were registrated varieties. Ones was village population which has been sown in Konya and environs. Other 30 number were provided the Faculty of Agriculture, University of Selçuk. In the research, emergence, 50% flowering, days number to harvest, plant height, habitus, main branch number, bottom pod height, pod shattering, pod number per plant, normal seed with pod number, seed number per plant, normal seed number and percent per plant, leaf lenght, leaflet width, leaflet lehght, leaflet number per leaf, grain yield per plant, 1000 grain weight and stand number and percent per plant were defined as agricultural characters. F-107 line produced more normal seed with 60.2% than other samples. It can be useful use of F-107 in breeding studies because it had superior tolerate against negative climate conditions. KEY WORDS: Common vetch, emergence, 50% flowering, days number to harvest, plant height, habitus, main branch number, bottom pod height, pod shattering, pod number per plant, seed number per plant, leaf lenght, leaflet width* leaflet lenght, leaflet number per leaf, grain yield per plant, 1000 grain weight, stand number and percent per plant. i i