Üniversite öğrencilerinde psikolojik dayanıklılık ve beden imgesi algısının internet bağımlılığı ile ilişkisinin araştırılması
Research of psychological resilienceand body image perception of relations with internet addiction among university students
  1. Tez No: 451867
  2. Yazar: BATUHAN TALHA DUYGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinde internet kullanımına olan bağımlılıklarına göre psikolojik dayanıklılık ve beden imgesi kavramlarının birbirleriyle ilişkili olduklarını ortaya koymak amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bunun yanı sıra cinsiyet, yaş, fakülte ve üniversite gibi bazı demografik değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi İstanbul ilinde yaşayan, gönüllülük esasına göre rastlantısal olarak seçilen 300 üniversiteli öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Yetişkinler Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”,“Bağımlılık Profil İndeksi İnternet Formu”,“Beden İmgesi Ölçeği”uygulanmış ve ''Kişisel Bilgi Formu'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde, SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Yapılan değerlendirme ve analizler sonucuna göre; internet bağımlılığı yüksek olan öğrencilerin, internet bağımlılığı seviyesi daha az olan öğrencilere göre vücutlarından hoşnut olma durumları ve psikolojik dayanıklılıkları daha düşük olduğu saptanmıştır. Ayrıca yaş, cinsiyet ve üniversite türü değişkenlerine göre incelemede yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : İnternet, Psikolojik dayanıklılık, Bağımlılık, Beden imgesi,öğrenci,Aşırı İnternet Kullanımı
Özet (Çeviri)
This research was made to show the relations between internet usage and psychological resilience and body image perceptıon. In addition to that, variables like sex, age, faculty and university was also taken into consideration. Casually choosen 300 university students have volunteered to the research.“Adulty Psychlogical Resilience Scale”,“Addiction Profile Index Internet Form”,“Body Image Scale”and“Personal Information Form”was used to gather data for the research. SPSS 20.0 packet program was used to analyze the data. Results according to the evaluation of data gathered and analysis are that students with the higher internet usage are more likely to be less pleased with their body and have lower psychlogical resilience that that have lower internet usage. Variables like age, sex, university type were also taken into consideration. Key Words : Internet, Psychological Resilience, Addiction, Body Image,Student, Over Internet Usage