Hastanelerde malzeme alımı ve stok yönetiminin incelenmesi kamu hastanelerinde bir alan araştırması
Procurement of materials in hospitals and research the stock management: a field study in the public hospitals
  1. Tez No: 451868
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Toplumların gelişmesi sağlıklı bireylerin katkıları ile mümkün olmaktadır. Toplumu oluşturan bireylerin sağlıklı olabilmesi ise hem devlet hem de özel sektör tarafından sağlanan sağlık hizmetlerinin etkin ve verimli şekilde sunulabilmesi ile mümkün olmaktadır. Sağlık gibi bir hizmet iki temel üzerinde yükselir, bunlar yetişmiş insan gücü ve etkin malzemedir. Sağlık çalışanlarının görevlerini verimli bir şekilde yapabilmesinin en önemli argümanı kaliteli malzemenin iyi planlanmış şekilde kendisine sunulmasından geçmektedir. Doğru malzemenin doğru zamanda kullanılamaması sağlık alanında diğer sektörlerin aksine telafisi mümkün olmayan insan hayatının riske atılması anlamına gelecektir. Diğer taraftan sağlık sektöründe kullanılan malzemelerin maliyetleri de çoğunluğu kamu kuruluşu olan hastanelerin bütçelerinde önemli bir harcama kalemi teşkil etmektedir. Hem bu maliyetlerin en aza indirilerek kayıpların ortadan kaldırılması, hem de bu malzemelerin doğru planlama ve stoklama ile istenilen zamanda sağlık çalışanlarının emrinde olması büyük önem taşımaktadır. Araştırmanın amacı, sağlık sektöründe malzeme alımı ve stok yönetiminin önemini açıklamaktır. Araştırmanın evreni, tüm kamu hastaneleri olmasına rağmen, zaman ve maliyet kısıntından dolayı lokal olarak İstanbul ili Bakırköy bölgesinde ki kamu hastaneleri ile ilgili bulgular değerlendirilmiştir. Araştırmada yöntem olarak nitel araştırma tekniği tercih edilmiş ve veri toplama araçları olarak mülakat tekniği kullanılmıştır. Anahtar Kelimeler : Hastane, Malzeme Yönetimi, Stok Yönetimi.
Özet (Çeviri)
The improving of societies is possible by the contribution of healthy individuals. That the individuals constituting society are healthy is possible with providing the healthcares by both the government and private sector effectively and efficiently. A service such as health rises on two principles; these are educated labour force and effective tools. The most important condition to fulfil effectively the duties of healthcare staff is to provide the quality materials to them as planned. In the health sector, non use the right materials at the right time leads to the irreparable damages, unlike the other sectors. On the other hand, the materials used in the health sector are a remarkable cost in the budget of the hospitals which are mostly public institutions. It is essential that both minimizing the cost and providing the materials to the health staff with the right planning and stocking at will. The purpose of your research, to explain the importance of material procurement and stock management in the health sector. The universe of your research is all public hospitals. However, due to the time and cost constraints, the findings about the public hospitals in the Bakırköy district of Istanbul province were evaluated. As a research method, qualitative research technique is preferred. Interview techniques were used as data collection tools. Keywords : Hospital, Material Management, Stock Management.