I. Murad Dönemi (1362-1389) siyasi tarihi
Reign of Murad I (1362-1389) political history
- Tez No: 451869
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Sultan Orhan zamanında Osmanlı Beyliği süratli bir şekilde devlet haline gelmişti. Hünkâr Murad da tüm devlet ve askeri kurumları geliştirmiş, devlet imparatorluk olmuştu. Kuruluşundan itibaren Avrupa toprakları hedeflenmiş, 1354 yılı ile birlikte Gelibolu'ya bir daha ayrılmamak üzere ayak basılmıştı. I. Murad dönemi bu noktada Osmanlı için önemli bir zamanı teşkil eder. 1359-1389 yılları arasında Rumeli topraklarında bir Türk imparatorluğu var olmuştu. Hem Doğu Roma hem de Sırp, Bulgar, Arnavutluk hükümdarları vassal olmuştu. Anadolu'daki Türkmen beylikleriyle lüzum görülmediğinde mücadeleden kaçınılmıştı. Ancak Avrupa topraklarında rahat hareket etmek için Doğu'dan emin olmak gerekiyordu. Nitekim bu Şehzade Bayezid'in düğününde gerçekleşmiş ve beylikler Hünkâr'a itaatlerini sunmuş, Osmanlı'ya bağlılıklarını bildirmişti. Böylece Anadolu'da Türk birliği sağlanmıştı. Lakin bu durum I. Kosova Savaşı'na kadar devam edecekti. Hünkâr Murad vefat ettiğinde arkasında Anadolu Türk birliği ve Rumeli İmparatorluğu bırakmıştı. Anahtar Kelimeler : Hüdavendigâr Murad, Rumeli, İmparatorluk, Anadolu Türk Birliği,Beylikler
Özet (Çeviri)
Seigniory of Ottoman had become state swiftly in reign of Sultan Orhan, Sovereing Murad had developed all institutions of military and state, the state had been the empire. Since its foundation had targeted lands of Europe, in conjection with 1354 years set foot in about stick around once again to Gallipoli. Reign of Murad I in this point constitudes a important time for the Ottoman. Between years of 1359-1389 had existed a empire of Turk on land of Rumelia. Both West Rome and Srpska, Bulgarian, Albania sovereings had been vassal. When it's not necessary with the seigniory of Turkmen had abstained in Anatolian. But it was need ensure from East why act for ease on lands of Europe. As a matter of fact this had came true in wedding Bayezid Sultan's son and the seigniories had presented of obediences, they had stated dependence to the Ottoman. Thus had provided union of Turk on Anatolian. But this stiation was going to continue until battle of Kosova I. When Sovereign Murat death had left a legacy behind Anatolian Turk union and empire of Rumelia. Key Words : Sovereing Murad, Rumelia, Empire, Anatolian Turk Union, Seigniory