İslami perspektiften kurumsal sosyal sorumluluk
Corporate social responsibility in İslamic perspective
- Tez No: 451949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kurumsal Sosyal Sorumluluk kavramı son dönem işletmeciliğin ön plana çıkan kavramlarından biridir. Kavramın tanımı, kapsamı ve algısı yönünde çeşitli tartışmalar mevcuttur. Çalışmada KSS kavramına, İslami perspektiften bir çerçeve çizilmeye çalışılmaktadır. İslami perspektiften KSS tanımının, pratikteki durumunu görmek adına Türkiye'deki Katılım bankalarıyla görüşülmüştür. Bu çalışmada, Türkiye'deki Katılım bankaları örneklem kümesini oluşturmak üzere, yarı yapılandırılmış mülakat yönteminden yararlanılmıştır. Değerlendirme ölçütü olarak metnin içeriğinde bulunan başlıklardan faydalanılmıştır. Araştırmada, tanımlanan İslami perspektiften KSS kavramı ile Katılım bankalarıyla yapılan görüşmelerde ortaya çıkan KSS algısı arasında tam bir uyumun olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Corporate Social Responsibility is a popular notion in business management lately. There are different discussions about the designation, extend and perception of the concept. In this research Corporate Social Responsibility is been explained from the Islamic perspective. For investigating the designation from the Islamic perspective and practical examples/status of CSR, we interviewed Islamic Banks (Participation Banks) in Turkey. In this research Turkish Islamic Banks (Participation Banks) are the sample, benefited with semi-structured interview. Measured values are the ones mentioned as headlines in the text. A correlation between the perception of CSR from the point of Islamic Banks and the designation of İslamic perspective CSR has not been found in this research.