Mekanik tarla pülverizatörlerinde kullanılan çeşitli tipteki bazı memelerin dağılım ve pülverizasyon karakteristiklrinin belirlenmesi
  1. Tez No: 45198
  2. Yazar: HAKAN OKYAY MENGEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞİNASİ YETKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
oz Yüksek Lisans Tezi MEKANİK TARLA PÜLVERİZATÖRLERİNDE KULLANILAN ÇEŞİTLİ TİPTEKİ BAZI ME MELERİN DA?ILIM VE PÜLVERİZASYON KARAKTERİSTİKLERİNİN BELİRLENMESİ Hakan Okyay MENGEŞ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tan m Makinalan Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Şinasi YETKİN 1995, Sayfa: Jüri: Bu araştırmada, Türkiye'de mekanik tarla pülverizatörlerinde kullanılan Türki ye ve ABD yapımı sekiz adet hidrolik meme denenmiştir. Bu memelerin 4'ü konik huzmeli, 4'ü ise yelpaze huzmelidir. Denemeler sonucunda, huzme açısı konik huzmeli memelerde 79°...101°, yelpaze huzmeli memelerde 98°... 123° arasında, meme verdileri konik huzmeli memelerde 0.455...2.293 It/min, yelpaze huzmeli memelerde ise 1.571...2. 594 IVmin arasında değişmiştir. Pülverizasyon düzgünlüğünün bir ifadesi olan homojenite katsayı değerleri, konik huzmeli memelerde 1.58...2. 97, yelpaze huzmeli memelerde ise 1.53...2.48 arasında değişmiştir. Hacimsel dağılım düzgün lüğünü ifade eden yeknesaklık katsayısı değerleri konik huzmeli memelerde, tek memede %21...56, çift memede %57...94 arasında, yelpaze huzmeli memelerde, tek memede %30...58, çift memede ise %44... 92 arasında değişmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Mekanik tarla pülverizatörü, konik huzmeli me me, yelpaze huzmeli meme, homojenite katsayısı, yeknesaklık katsayısı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE DETERMINATION OF DISTRIBUTION AND PULVERIZATION CHARACTERISTICS FOR SOME DIFFERENT NOZZLE TYPES USED IN MECHANIC FIELD SPRAYERS Hakan Okyay MENGEŞ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agricultural Machinery Supervisor: Prof. Dr. Şinasi YETKİN 1995, Page: Jury: In this research, eight number hydraulic nozzles made in Turkey and USA used in mechanic field sprayers were tested in Turkey. Four of them are cone spray pattern and others are flat spray pattern. At the end of these experiments, spray angles for cone spray pattern and flat spray pattern of nozzles were been found 79°...101° and 98°...123° between and their nozzle throughputs were been found 0.455...2.293 l^min and 1.571...2.594 lt/min between respectively. Coefficient of homogeneity values shown regularity of pulverization for cone spray pattern and flat spray pattern of nozzles were been 1.58...2.97 and 1.53...2.48 between respectively. Coefficient of monotony values shown regularity of volumetric distribution for single and double of cone spray pattern nozzles %21...56 and %57...94 between were found and, single and double of flat spray pattern nozzles are %30...58 and %44...92 between respectively. KEY WORDS: Mechanic field sprayer, cone spray pattern nozzle, flat spray pattern nozzle, coefficient of homogeneity, coefficient of monotony.