Pülverizatörlerde kullanılan farklı meme tiplerinde, konum açılarının hacimsel düzgünlüklerine etkisinin belirlenmesi
The definition of the effects of location angles on the volumetric distribution uniformity in the different nozzle types used in the fields sprayers
- Tez No: 167648
- Danışmanlar: PROF.DR. FİKRET DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yüksek lisesi Tül PÜLVERİZATÖRLERDE KULLANILAN FARKLI MEME TİPLERİNDE, KONUM AÇILARININ HACİMSEL DÜZGÜNLÜKLERİNE ETKİSİNİN BELİRLENMESİ Serkan GÜZEL Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Fikret DEMDİ 2004, Sayfa:49 Jüri: Prof.Dr.Fikret DEMİR Doç.Dr.Cevat AYDIN Yrd.Doç.Dr.Hakan OKYAYMENGEŞ Bu araştırmada, Türkiye'de mekanik tarla pülverizatörlerinde kullanılan Türkiye yapımı iki adet hidrolik meme denenmiştir. Bu memelerin biri konik huzmeli diğeri ise yelpaze huzmelidir. Denemeler 400, 500, 600 mm meme yüksekliklerinde ve 0°,50,100,150,20° meme konum açılarında yapılmıştır. Denemeler sonucunda memelere ait hacimsel dağılım düzgünlüğünü ifade eden yeknesaklık katsayısı değerleri konik huzmeli çift memede farklı konum açısı ve farklı meme yüksekliklerinde %6296 arasında yelpaze huzmeli çift memede ise %75%92 arasında değişmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Konik huzmeli meme, yelpaze huzmeli meme, meme yüksekliği, meme konum açısı, yeknesaklık katsayısı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE DEFINITION OF THE EFFECTS OF LOCATION ANGLES ON THE VOLÜMETRİC DİSTTRİBUTİON UNIFORMITY IN THE DIFFERENT NOZZLE TYPES USED IN THE FİELD SPRAYERS. Serkan GÜZEL Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agricultural Machinery Supervisor: Prof.Dr. Fikret DEMİR 2004, Page:49 Jury : Prof.Dr.Fikret DEMİR AssocProf.Dr.Cevat AYDIN Assistant Prof.Dr.Hakan OKYAY MENGEŞ In this research, two hydraulic nozzles made in Turkey were tested. One of them is cone spray pattern and the other one is flat spray pattern. These experiments were made in 400, 500, 600mm high of nozzle and 00,50,10°,150,200 location angle. At the and of these experiments, coefficient of monotony values shown regularity of volumetric distribution double of cone spray pattern nozzle, different location angle and different high of nozzle %6296 between were found, double of flat spray partem nozzle is %7592 between respectively. KEY WORDS: Cone spray pattern nozzle, flat spray pattern nozzle, high of nozzle, coefficient of monotony.