Profesyonel futbolculara uygulanan psikolojik beceri antrenman programı uygulamasının içsel konuşma ve zihinsel dayanıklılık becerilerine etkisi
The effect of psychological skill training program for professional football players on self-talk and mental toughness
  1. Tez No: 797977
  2. Yazar: SELMAN ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH NURİ SALMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sportif performansın psikolojik boyutunda içsel konuşma ve zihinsel dayanıklılık becerileri önemli olup performansı etkileyebilmektedir. Bu önem dahilinde yapılan araştırmanın amacı; hedef belirleme, diyafram nefes egzersizi, imgeleme, denetim odağı, motivasyon, sportif güven, zihinsel dayanıklılık ve içsel konuşma teknikleri kullanılarak planlanan 8 haftalık psikolojik beceri antrenman programı uygulamasının profesyonel futbolcuların içsel konuşma ve zihinsel dayanıklılık becerilerine etkisini incelemektir. Araştırmanın katılımcıları TFF 2020-2021 sezonu 2. Lig'de bulunan Elazığspor ve Amedspor profesyonel erkek futbol oyuncuları oluşturmuştur. Araştırmaya uygun örnekleme yöntemi ile seçilen 31 oyuncu katılmış ve oyuncuların 15'i deney (yaş=23.60±6.80) 16'si ise kontrol grubu (yaş=26.37±5.84) olarak belirlenmiştir. Araştırmaya katılan sporcuların içsel konuşma düzeylerini ölçmek amacıyla ''Kendinle Konuşma Anketi'' ve zihinsel dayanıklılık düzeylerini ölçmek amacıyla ise ''Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri'' kullanılmıştır. Ayrıca deney grubundan 9 katılımcı ile Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu aracılığıyla bireysel görüşme yapılmıştır. Verilerin analizinde nicel yöntemde non-parametrik testler, nitel yöntemde ise içerik analizi uygulanmıştır. Araştırmanın nicel bulgularında deney grubundaki futbolcuların istatiksel olarak içsel konuşma sıra ortalama puanlarının arttığı saptanmıştır. Zihinsel dayanıklılık becerilerinde ise istatiksel anlamlılık saptanmamıştır. Nitel bulgularda ''Anlam, Uygulamalar, Katkılar ve Öneriler'' temalarıyla ilgili kodlar saptanmıştır. Ayrıca nitel bulgularda deney grubunda futbolcuların hem içsel konuşma hem de zihinsel dayanıklılık becerilerinin geliştiğine dair kodlar da saptanmıştır. Araştırma sonucunda; PBA'nın profesyonel futbolcuların içsel konuşma düzeylerini artırdığı, zihinsel dayanıklılık düzeylerinde ise etkisinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the psychological aspect of sports performance, self-talk and mental toughness are significant factors being able to affecting players' performance. The aim of this study is to examine the effectiveness of the implementation of an 8-week psychological skill training (PST) program, which is planned using goal setting, diaphragm breathing exercises, imagery, locus of control, motivation, sportive confidence, mental toughness, and self-talk techniques, on the self-talk and mental toughness of professional football players. The participants of the study consisted of professional male football players of Elazigspor and Amedspor, which took part in the 2nd League in the TFF (Turkish Football Federation Second League) 2020-2021 season. Thirty-one male football players selected via the convenience sampling method, 15 athletes for the experimental group (x̄age=23.60±6.80) and 16 athletes for the control group (x̄age =26.37±5.84), participated in this study. ''Self-Talk Questionnaire'' was used to measure the self-talk of the athletes participating in the study and '' Sport Mental Toughness Questionnaire '' was used to determine the level of their mental toughness. In addition, individual interviews were conducted with 9 participants from the experimental group through the Semi-Structured Interview Form. In the analysis of the data, non-parametric tests were applied in the quantitative method and content analysis was applied in the qualitative method. In the quantitative findings of the study, it was found that the mean rank scores of the self-talk of the football players in the experimental group increased statistically. No statistical significance was found in mental toughness. In the qualitative findings, codes related to the themes of“Meaning, Practices, Contributions, and Suggestions”were identified. In addition, in the qualitative findings, some codes were determined that both the self-talk and mental toughness skills of the football players in the experimental group developed. As a result of the research, it was determined that PST increased the levels of the self-talk of professional football players, but had no effect on mental toughness.