Grafik unsurlarının etkisiyle sanat uygulamaları
The effect of the graphic novel on plastic arts in Turkey
  1. Tez No: 452086
  2. Yazar: FATMA GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAYBEY KAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Grafik roman, her ne kadar sanayinin keşfinden sonra ortaya çıkmış olsa da Mezopotamya ve Mısır gibi uygarlıklarda benzer anlatım dilinin kullanıldığı görülmektedir. Geçmişinin bu denli radikal olması sebebiyle, günümüzde etkilediği alanlar konusunda merak uyandırmaktadır Bu sebeple çalışmanın ilk kısmında Grafik roman unsurlarıyla ortaya konulan çalışmaların kavramları açıklanmıştır. Hemen ardından, bu unsurları ortaya koyan, kullanan sanatçılara ve eserlerine yer verilmiştir. Grafik ve çizgi romanlar pek çok alanı etkilemiştir. Bunların arasında, birbirinden farklı birçok sektör olduğu gibi görsel sanatlarda yer almaktadır. Özellikle Pop Art'ın etkili olduğu 1960'lı yıllarda, çizgi roman karelerinin doğruca tuvallere aktarıldığına şahitlik ediyoruz. Son bölümde ise, grafik romanın anlatım unsurları kullanılarak ortaya konulmuş olan eserlerin eleştirisi yapılmıştır. İncelenen eserlerin yeni bir anlatım diline ulaşmış olabileceği ve bu dilin anlatımı nasıl güçlendirdiğine dair öngörü yapılmıştır. Bu durum, sanatın yönelimlerini yakalamak adına önem arz etmektedir. Anlatımcı sanat eserleri daha dolaysız ve daha doğrudan bir iletişim sağladığı için, onları incelemek izleyiciyle olan diyalogun arttırılmasına yönelik bir potansiyel de sunmaktadır. Anahtar Kelimeler : Grafik Roman, Plastik Sanatlar, Postmodern Sanat.
Özet (Çeviri)
Although the graphic novel emerged after the rise of the industry, similar narration styles were traced back in the works of older civilizations, such as Mesopotamia and Egypt. Due to the fact that its history has been a radical one, the fields the graphic novel affects nowadays is an interest arousing matter. Therefore, at first part of the research, ıt is described notions of works produced through elements of graphic novels. Shortly after, it is given place to some artists who use those elements. Graphic and comic book have influenced many different fields, among which visual arts. In the 1960s, when Pop Art was a leading form of art, pieces of graphic novels were displayed on canvas. Besides, at last part, it is examined some artworks produced through using expression elements belonged graphic novel. Besides how it has strengthened the style of narration, also the works of art and the probability of them reaching a new narration style was examined. This is important as it will show the future orientation of art. Because narrative works of art ensure a more direct way of communication, examining them will provide an increased dialogue with its audience. KeyWords : Graphic Novel, Plastic Arts, Postmodern Art.