Libya geleneksel özel gün kadın giyim kültürünün incelenmesi
Research of Li̇byan women clothes for speci̇al cultural days
  1. Tez No: 452087
  2. Yazar: NABILA ABDLLAH S. OMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Clothing Industry, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada Libya kadınına ait özel gün geleneksel gelin giysileri ve geleneksel giyimin hayatımızdaki yeri üzerine incelemeler yapılmıştır. Çalışmanın ilk kısmında giyimin tarihçesi ve geleneksel giyimin dayandığı esaslar üzerinde durulmuştur. Geleneksel giyim tarihten beslendiği için Libya' da yaşamış uygarlıklar ve Libya geleneksel gelin giysileri üzerindeki etkileri araştırılmış ve Trablus iline ait 6 gelin giysisi ve kullanıldığı merasimler hakkında detaylı bilgiye yer verilmiştir. Bu giysiler Farraşiye, Bedletil Hammam, Bedle Kebira, Bedle Shagira, Abrouk ve Jilwadır. Bunlar gelin tarafından evlilik merasiminde kullanılan giyim kuşam örnekleridir. Bu giysilerin esas parçaları olan Sirval, Meryul, Gumajja, Farmila ve Er ride parçaları, model özelliği, kumaş, kalıp, dikim ve süsleme detayları bakımından incelenmiştir. Libya' nın kendine özgü dokuma tekniği olan En Nol ve süsleme teknikleri olarak El Kirdan ve Gamrat tanıtılmıştır. Libya geleneksel kadın giysilerinin aksesuar çeşitliliğinden beslenmesi sebebi ile geleneksel gelin giysilerinde kullanılan aksesuarlar hakkında bilgiler verilmiştir. Bu araştırma yapılırken konuya ilişkin kaynak eksikliği ve gereken önemin verilmediği tespit edilmiş ve bu sorunlara yönelik önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Libya, Trablus, El Kirdan, Gamrat
Özet (Çeviri)
In this study, researches about traditional bridal clothes prepared for special days belonging to Libyan women and the place of traditional clothes in our life have been carried out. In first part of this study, we have put emphasis on the history of clothing and the main principles of traditional clothing.As traditional clothing is fed from the date, civilizations founded in Libyan and their effects on Libyan's traditional bridal clothes have been researched and detailed information about 6 bridal clothes belonging to Tripoli province and ceremonies where they are used. These clothes are named as Farraşiye, Bedletil Hammam, Bedla Kebira, Bedla Shagira, Abrouk ve Jilwa. They are clothes samples used by bride in the marriage ceremony. Sirval, Meryul, Gumajja, Farmila and Er ride parts special model forming of the essential parts of these clothes are examined in terms of details regarding fabric, pattern and decorative state. En Nol that is Libya's unique weaving technique and El Kirdan and Gamrat that are a decoration technique are introduced in this study. As Libyan's traditional women clothes are fed from the variety of accessories, information about accessories used in traditional bridal clothes is given. When this study is performed, it has been determined that there is lack of resource in this subject is available and the necessary importance is not given to subject and therefore some recommendations are made related to these problems. Key Words : Libya, Trablus, El Kirdan, Gamrat