Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Defter Emini Server Efendi Sergi Salonundaki 17.-18. yüzyıl el yazması vakfiyelerin tezhipleri
Illuminations of manuscript endowments of 17th-18th centuries at the General Directorate of Land Registry and Cadaster Land Register Official Server Efendi showroom
- Tez No: 452103
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE ÖZTÜRK TOZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Milletleri medeniyetler düzeyinin üzerine taşıyacak unsurlar arasında ilim, fikir ve sanat ilk sıralarda gelmektedir. Sanatın alt dallarının en önemlilerinden biri ise şüphesiz ki geleneksel sanatlardır. Geleneksel sanatlar, ana görsellerin en iyi şekilde sunulmasını sağlayan, kökenlerini geleneksel yaratılarla besleyen bir sanat dalı olmuş ve yüzyıllardır sanat perspektifi paralelinde gelişim sürecini tamamlamıştır. Bir milletin kültür ve medeniyet seviyesini doğru değerlendirebilmek için onun kültür varlıklarını iyi incelemek gerekir. Bu bağlamda, Türk dünyasının en önemli yansıtıcısı durumunda olan kültür unsurlarının doğru değerlendirilip, çıkarımlar yapabilmek için Türk sanatlarını iyi bilmek ve anlamak gerekmektedir. Türk sanatlarının yüzyılları kapsayan gelişim sürecinin önemli bölümlerinden biri olan XVII. ve XVIII. Yüzyıllara ait El Yazması Vakfiyelerin Tezhiplerinin bulunduğu Tapu Ve Kadastro Genel Müdürlüğü Defter Emini Server Efendi Sergi Salonundaki eserlerle ilgili bu yönden araştırılmadığı için, bu çalışma yapılarak Türk sanatları literatürüne katkıda bulunmak bu çalışmanın maksadını oluşturmuştur. Araştırma sonucunda incelenen eserler, dili, dönemi, motif ve kompozisyon özellikleri, kullanılan renkler, uygulanan teknikler ve eserlerin ölçülerini belirleme açısından ele alınmıştır. Bu araştırmayı yapmaktaki amaç ise; müze envanterlerindeki eksik bilgilerin tamamlanabilmesidir. Araştırmada elde edilen bulgulara dayanarak, araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Tezhip Sanatı, Vakfiye, Unvan Sayfası, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü
Özet (Çeviri)
Science, ideas and art are the leading factors that will carry the nations over the civilization level. One of the most important sub branches of art is certainly Traditional Arts. Traditional Arts has been a field of art that is feeding its roots with the traditional creations providing to submit the main visuals ideally and it has completed its development period in parallel to the art perspective for centuries. In order to correctly assess the culture and civilization level of a nation, it is required to analyze the cultural assets of that nation in detail. In this context, it is necessary to assess the cultural factors that are on the most important reflectors of Turkish world correctly and to know and understand Turkish arts well in order to have inference. Since therefore the art works at the General Directorate of Land Registry and Cadaster Land Register Official Server Efendi Showroom that is one of the important sections of the development period consisting of the centuries of Turkish arts, where the Illuminations of Manuscript Endowments of 17th-18th centuries are present, are not analyzed in this way, this study is executed and the scope of this study is developed in order to contribute in the literature of Turkish Arts. The art works examined as a result of the analysis are addressed in terms of language, period, design and composition characteristics, colors used, techniques applied and determination of the sizes of the art works. The purpose of executing this study is to complete the missing data at the inventories of the museum. Depending on the findings obtained in the study, the suggestions revealed by the researcher are included. Art of illumination, Endowment, Title Page, General Directorate of Land Registry and Cadaster