Performans değerlendirme sisteminin ücret yönetimine etkisini belirlemeye yönelik bir araştırma
A research to determine the effect of performance evaluation system on wage
  1. Tez No: 602925
  2. Yazar: ASLI GÜL ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İşletmelerin optimum yönetimi geliştirilebilmesi, uzun süreli başarılar yakalamaları ve bunu sürdürebilmeleri için kritik performans göstergelerini belirlemeleri ve bunların birbirleri ile ilişkilerini ortaya çıkarmaları gerekmektedir. Performans değerlendirme, performans yönetiminin en önemli boyutudur. Bu çalışmanın amacı; performans değerlendirme ve ücret yönetimi konularını teorik açıdan ele alarak performans değerlendirmenin ücret yönetimine etkisini incelemektir. Araştırma Konya il merkezinde bulunan banka, inşaat, endüstri tarım ve gıda sektöründeki 401 çalışanın görüşleri ile sınırlıdır. Çalışmada elde edilen verilere göre; işletmeler, çalışan personellerinin motivasyonları, performansları ile ücretleri arasında ilişki kurarak hem çalışanların performanslarını hem de kurumlarının genel performansını artırmayı hedeflemeli ve bu amaçla performansa dayalı ücret sistemi oluşturmalıdır. Sonuç olarak, çalışanların beklentilerini karşılayan ve sağlıklı bir şekilde işletilen performansa dayalı ücret sistemi, hem kurumların performans seviyesini ve verimliliğini artıracak, hem de çalışanların motivasyonunu sağlayabilecek bir sistemdir. Bununla birlikte performansa dayalı ücret sisteminin, tüm kurumlarda aynı tarzda kullanılacak tek bir modeli bulunmamaktadır. Kuruma uygun bir model ya da birkaç modelin karışımı uygulanabilir. Kurumların kendine özgü şartları dikkate alınarak zaman içerisinde değişiklikler yapılmalıdır. Böylece sistem değişen koşullara uyum sağlayabilecek, kurum ve çalışan için en uygun modele ulaşılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Companies need to define the critic performance indicators and to discover their relationship with each other to develop optimal management, to achieve long term success and to maintain this success. Performance evaluation is the most important aspect of performance management. The aim of this study is to examine the effects of performance evaluation on the wage management by theoretically evaluating performance evaluation and wage management topics. The research is limited to the opinions of 401 workers in banks, construction, industrial agriculture and food sector in Konya province center. According to the results obtained, companies should aim to increase both workers performance and general company performance by interrelating workers' motivations, performance and wage, and performance-based wage management system should be set up. As a result, the performance-based wage system, which meets the expectations of the employees and is operated healthily, is a system that increase both the performance level and the efficiency of the companies, and can ensure the motivation of the employees. Furthermore, there is no a single model of the performance-based wage system to be used in the same manner in all companies. An appropriate model or even a mix of several models for the company can be applied. Changes should be made by taking into account the distinctive conditions of the companies in time. Thus, the system will be able to adapt to the changing conditions and the most appropriate model for the company and the employee will be able to reached.