Şizofreni hastalarında atak ve remisyon döneminde serum resolvin d1, IFN-γ ve TNF-α düzeylerinin incelenmesi
Investigation of serum resolvin DL, IFN-Y and TNF-α levels in attack and remission in patients with schizophrenia
  1. Tez No: 659000
  2. Yazar: SEHURE AZRA YAŞAR
  3. Danışmanlar: UZMAN İSMET ESRA ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
AMAÇ: İnflamasyonun rezolüsyon fazı, doku bütünlüğü ve fonksiyonunu yeniden düzenleyerek homeostazisi sağlayan koordineli ve aktif bir süreçtir. Son yıllarda, inflamasyon ile ilgili çalışmalar rezolüsyon fazı ile ilişkili belirteçlere odaklanmıştır. Resolvin D1 (RvD1), dokosaheksaenoik asitten (DHA) türeyen, merkezi sinir sisteminde yüksek miktarda bulunan rezolüsyon ile ilişkili bir mediyatördür. Çalışmamızda, şizofreni etiyopatogenezinde rezolüsyon süreçlerinin rolünü aydınlatmaya katkıda bulunacağı düşünülerek, atak ve remisyon dönemindeki şizofreni hastaları ile sağlıklı kontrollerde RvD1 düzeylerinin incelenmesi ve tümör nekroz faktör alfa (TNF-α), interferon gama (IFN-ℽ) ile ilişkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Çalışmamıza, DSM-5 kriterlerine göre şizofreni tanısı olan 53'ü atak döneminde, 50'si remisyonda 103 hasta ile yaş, cinsiyet, sigara kullanımı bakımından eşleştirilmiş 50 sağlıklı kontrol alınmıştır. Hastaların belirtilerini ve hastalığın şiddetini değerlendirmek amacıyla Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), Calgary Depresyon Ölçeği (CDÖ), İçgörünün Üç Bileşenini Değerlendirme Ölçeği (İÜBDÖ) ve Klinik Global İzlenim Ölçeği (KGİ) uygulanmıştır. Alınan kan örneklerinden RvD1, TNF-α ve IFN-γ düzeyleri çalışılmıştır. BULGULAR: Çalışmamızda, atak ve remisyonda olan şizofreni hastalarında sağlıklı kontrollere göre RvD1 düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı oranda düşük saptanmış (p0,05). RvD1 düzeyleri ile yaş (p=0,02), PANSS toplam puanı (p=0,048), PANSS genel puanı (p=0,009), hastalık süresi (p=0,001) ve hastaneye yatış sayısı (p=0,005) arasında negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. TNF-α düzeyleri karşılaştırıldığında sağlıklı kontrol, atak ve remisyon grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). IFN-ℽ düzeyleri hasta grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur (p=0,004).
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: The resolution phase of inflammation is a coordinated and active process that provides homeostasis by restoring tissue integrity and function. In recent years, studies on inflammation have focused on markers associated with the resolution phase. Resolvin D1 (RvD1) is a mediator derived from docosahexaenoic acid (DHA), which is highly abundant in the central nervous system associated with resolution. In our study, we aimed to examine RvD1 levels in patients with schizophrenia in relapse and remission periods and healthy controls, and to compare the relationship between tumor necrosis factor alpha (TNF-α) and interferon gamma (IFN-ℽ), considering that it will contribute to elucidating the role of resolution processes in the etiopathogenesis of schizophrenia. METHOD: Our study included 103 patients, 53 of whom were diagnosed with schizophrenia according to DSM-5 criteria during the attack period and 50 of them in remission, and 50 healthy controls matched in terms of age, gender and smoking. The Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), Calgary Depression Scale for Schizophrenia (CDSS), Schedule for Assessing the Three Components of Insight and the Clinical Global Impression Scale (CGI) were used to evaluate the symptoms and severity of the disease. RvD1, TNF-α and IFN-γ levels were studied from the blood samples taken. RESULTS: In our study, RvD1 levels were found to be significantly lower in schizophrenia patients in relapse and remission compared to healthy controls (p 0,05). Negatively significant between RvD1 levels and age (p = 0,02), PANSS total score (p = 0,048), PANSS overall score (p = 0,009), duration of illness (p = 0,001) and number of hospitalizations (p = 0,005) relationship has been determined. There was no difference between the healthy control, attack and remission groups in terms of TNF-α levels (p> 0,05). IFN-ℽ levels were found to be significantly lower in the patient group compared to the control group (p = 0,004).