Ratlarda oluşturulan akut kas strain modelinde ozon tedavisinin etkinliğinin araştırılması ve diklofenak tedavi etkinliğiyle karşılaştırılması
Investi̇gati̇on of effi̇cacy of ozone therapy and compari̇son wi̇th di̇clofenac therapy i̇n rat model of acut muscle strai̇n
  1. Tez No: 452256
  2. Yazar: MEHMET MURAT SEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kas yaralanmaları spor hekimliğinde rekreasyonel, amatör ve profesyonel sporcularda en sık görülen yaralanmalardandır. Kas dokusu hasarı ile karakterli spor yaralanmalarının %90 kadarı strain tipi zedelenmelerdir. Bu çalışmada; deneysel olarak ratlarda oluşturulan strain modelinde ozonun etkinliğinin araştırılması ve diklofenak etkiliği ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmamız, 200-250 gr ağırlığındaki toplam 72 adet Sprague-Dawley türü erkek rat üzerinde gerçekleştirilmiştir. Ratlar basit rastgele örnekleme yöntemiyle, yalnızca ozon uygulanan, strain oluşturulan ve tedavi verilmeyen, strain oluşturulup ozon uygulanan ve strain oluşturulup diklofenak uygulanan 4 ana gruba ayrılmıştır. Strain modelinde, anestezi altındaki her deneğin arka bacaklarından birine, tibialis anterior kasına germe kuvveti uygulanacak şekilde, deneğin vücut ağırlığının 1,5 katı ağırlık asılmıştır. İşlem, aralarında 3 dakika dinlendirme periyodu bulunan 20'şer dakikalık ardışık iki epizod halinde uygulanmıştır. Strain hasarı sonrası, her gruptan 6'şar denek, sırasıyla 6 ncı, 12 inci ve 72 nci saat sonunda sakrifiye edilerek, biyokimyasal ve histolojik değişiklikler yönünden değelendirilmiştir. Bulgularımız, deneysel modelin başta CPK olmak üzere kas enzimlerinde belirgin yükselmeye neden olduğunu, diklofenak ve ozon uygulanan gruplarda enzim düzeylerinin daha az yükseldiğini göstermiştir. Yalnızca ozon uygulanan sağlıklı ratlarda enzimler ve kas histolojisinin normal sınırlarda olduğu gözlenmiştir. Strain hasarı oluşturulan deneklerde miyofibriler düzensizleşme, ödem ve fokal inflamasyon bulunduğu ve bu değişikliklerin 6 ncı saat sonunda en belirgin düzeyde olduğu saptanmıştır. Sonuçlarımız, ozonla tedavi edilen deneklerin, diklofenak grubuna benzer şekilde, hatta bazılarında daha hafif zedelenme bulguları gösterdiğini düşündürmektedir. Sistemik ozon uygulamasının, strain hasarını NSAİİ ilaçlar gibi azalttığını ve bunun klinik pratikte kullanım potansiyelinin olabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Muscle injuries are the most common type sports injuries among both professional and recreational athletes. Strain type injuries constitute about 90% of all sports injuries characterized by musle tissue damage. We aimed to investigate the efficiency of ozone on an experimental model for strain injury on rats and to compare it with the effects of diclofenak. A total of 72 male Spregue-Dawley rats, weighing 200-250 gr. were used in our study. All subjects were clustered into four main groups by simple randomized sampling, as follows: ozone only group, strain without treatment, strain + ozone, and strain + diclofenak. In the experimental model, a load of 1.5 times of subject's body weight was suspended to one of the hind legs of the anesthesized rat to overstrech the tibialis anterior muscle. The procedure repeated twice for 20 minutes episodes each, divided by a three minutes resting period. The subjects were then further subclassified and sequentially sacrificed to see the biochemical and histological changes at the end of the 6 th, 12 th, and the 72 nd hours, respectively. Our findings showded that the experimental model caused marked increase of the muscle enzymes, especially CPK, and the increase of these enzymes were less prominent in the diclofenak and ozone groups. We did not notice any enzyme level changes and / or histological proof of injury on muscle tissue in the ozone only group. In the sucjects having strain injury, we observed myofibrillar derangement, edema, and focal inflammation, most strikingly at the end of 6 th hours. Our data suggest that ozone have similar, and sometimes even better therapeutic results to diclofenac on injured muscle tissue. We think that ozone might alleviate the extent of injury due to strain, like NSAI drugs, and could have a potential to be used in the clinical practice.