Çocuk yaş gruplarında ateş ölçüm yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of temperature measurements in children
  1. Tez No: 452260
  2. Yazar: FATİH ÖZENALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ateş, çocukluk çağı hastalıklarından en sık karşılaşılan durumdur. Çocuk hastada ateşin varlığını derece ile ölçmek önemlidir. Ailelere anket uygulanarak ateş hakkında bilgi düzeyinin tespiti amaçlanmıştır. Anket uygulamasını takiben, çeşitli marka ve model temassız termometre ile alından, kulaktan ve koltuk altından ateş ölçümü yapılmıştır. Veriler, SPSS for Windows 15 paket programında değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı değerler(mean, median, minimum,maximum, standart sapma), ölçülen değerlerin karşılaştırılmasında bağımlı gruplarda t testi ve aralarındaki ilişkinin tespiti ise Pearson korelasyon testi ile yapılmıştır.p
Özet (Çeviri)
Fever is the most common condition of childhood diseases. It is important to measure the presence of feverwith thermometer Families applying questionnaires was intended to determine the level of knowledge about fever.Afterthe questionnaire, with various brands and models of non-contact thermometer taken from face, the ear and axillary temperature measurement was made.The data were evaluated using SPSS for Windows 15 software.Identifier values in the analysis of the data (mean, median, minimum, maximum, standard deviation), the addicted group for comparison of the measured value t test and the determination of the relation between them is performed using Pearson's correlation test.