Androgenetik alopesi tanılı kadın hastalarda tanısal tekniklerin karşılaştırılması: Trikoskopi, trichoscan, trikogram, standardize yıkama testi
Comparison of diagnostic techniques among women with androgenetic alopecia: Trichoscopy, trichoscan, trichogram, standardized washing test
  1. Tez No: 319125
  2. Yazar: EZGİ ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ŞEBNEM ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZETAndrogenetik alopesi (AGA), genetik olarak belirlenmiş kişilerde periferal androjenlerin etkisiyle terminal kılların vellus kıllarına dönüşmesiyle karakterize sikatrisyel olmayan bir alopesidir. Androgenetik alopesi tanısı için henüz bir altın standart geliştirilememiş olsa da ideal inceleme yöntemi uygulaması kolay, tekrarlanabilir, ekonomik, noninvaziv olmalıdır ve kıl gelişimi ile ilgili temel parametreleri verebilmelidir. Bu tanı yöntemleri invaziv olmayan, yarı-invaziv ve invaziv olarak üçe ayrılırlar: bu çalışmada biz invaziv olmayan yöntemlerden standardize yıkama testi, saçlı deri dermatoskopisi (trikoskopi) ve yarı invaziv yöntemlerden trichoscan ve trikogramı kullandık. Yapılan çalışmalara göre Türk kadınlarının menapoz yaş ortalaması olan 46 yaşı ve AGA sınıflaması olarak Ludwig klasifikasyonunu kullanarak hastaları gruplara ayırdık. Ayrılan gruplar arasında bulgular açısından fark olup olmadığını gözlemledik. Çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar polikliniğine başvuran, öykü ve klinik bulgularla, çekme testi negatif olan androgenetik alopesi tanısı almış 18 ile 65 yaş arası toplam 30 kadın olgu dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 39.80± 12.47 olarak saptanmıştır. Trikogramda bakılan A/T ile Trichoscanda bakılan A/T arasında yapılan iki yönlü spearman korelasyonunda istatiksel anlamlı bir ilişki saptanmıştır. (p0.05). Ludwig 1 ile ludwig 2/3 grupları arasında Ts A/T ortalaması açısından iki grup arasında anlamlı fark bulunmuştur. (M/W U: 52, iki yönlü p0.05) ve ludwig şiddetinden bağımsız olarak frontal alanda hastaların tümünde (%100) minyatür saç saptanmış, oksipital alanda ise 21/30 (%70 ) hastada 2 minyatür saç saptanmış ve ludwig şiddetine göre görülme oranı Ki kare testinde anlamlı bulunmamıştır.( ki:0.04, p>0.005) Bu çalışmanın amacı kadınlardaki androgenetik alopeside tanısal testler arasında günlük uygulamada en basit yöntemin belirlenmesi ayrıca androgenetik alopesinin şiddetine göre yapılan tanısal testler arasındaki farkılığı saptamaya yöneliktir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYAndrogenetic alopecia (AGA) is an unscarring alopecia that is characterized transformation of terminal hair to vellus hair with the effect of the peripheral androgenes on genetically set people. Although there aren?t any gold standard method to diagnose AGA, ideal investigation shall be easy to use, reuseable, cost-effective, non-invasive and can give all the parameters of the hair growth. Those diagnostic methods can be divided into 3 groups as non-invasive, semi-invasive and invasive: On this study, we used standardised washing test and scalp dermatoscopy (trichoscopy) as noninvasive methods trichoscan and trichogram as semiinvasive method. According to recent studies, we grouped patients using mean menopouse age of Turkish women as 46 and used Ludwig classification as AGA classification. We observed if there are differences of findings between these groups. 30 women patient aged 18 to 65 that were referred to Dokuz Eylul University Medical Faculty Department of Dermatology and diagnosed AGA with medical history, examination and negative pull test was included to this study. Mean age of the patients was identified 39.80±12.47 years. Between trichogram (Tg) Anagen/Telogen ratio (A/T) and Trichoscan (Ts) A/T, a statistical significant correlation found out on two way Spearman correlation (p0.05) Between Ludwig 1 and Ludwig 2/3 groups, significant correlation was found of average Ts A/T. (M/W: U: 52, two way p0.05) According to dermatoscopic data, in respect of Ludwig severity, yellow dotting on frontal or occipital area, perifollicular brown halo and honeycomb pigment pattern incidence was found not significant by chi-square test. (p>0.05) Independent of Ludwig severity, on all patients (%100), miniature hair was found on frontal area with dermatoscopy, on occipital area, on the the other hand, on 21/30 patients (%70) miniature hair was found and in respect of Ludwig severity, it was found not significant according to Chisquare test. (Chi: 0.04, p>0.005 The aim of this study is to find out the most simple routine diagnostic test between the rest of androgenetic alopesia diagnostic tests of the women and to identify the differences between diagnostic tests that is used in accordance of the severity of the androgenetic alopecia.