Tibia şaft ve distal 1/3 bölge kırıklarında minimal invaziv plak osteosentez uygulamalarımızın retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of minimally invazive plate osteosynthesis applications in tibial shaft and tibia distal 1/3 fractures
  1. Tez No: 452333
  2. Yazar: ENES SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAMİ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Enes SARI, Tibia Şaft ve Distal 1/3 Bölge Kırıklarında Minimal İnvazif Plak Osteosentez Uygulamalarımızın Retrospektif Değerlendirilmesi. Tıpta Uzmanlık Tezi, İstanbul, 2015. Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Servisi'nde, Mart 2011 - Mart 2015 tarihleri arasında tibia şaft ve tibia distal 1/3 bölge kırığı tanısı ile minimal invaziv plak osteosentez cerrahisi uygulanarak tedavi edilen ortalama yaşları 42,9 (22-90) ve ortalama takip süreleri 29,5 (5-47 ay) ay olan 17 vakanın retrospektif olarak dosya taramasıyla elde edilen bulguları değerlendirildi. AO sınıflama sistemine göre 3 adet 42-A1 (%17,6), 1 adet 42-A2 (%5,8), 1 adet 42-A3 (%5,8), 3 adet 42-B1 (%17,6) ve 1 adet 42-C1 kırık (%5,8) ile 3 adet 43-A1 (%17,6), 2 adet 43-A3 (%11,7), 2 adet 43-B2 (%11,7) ve 1 adet 43-C2 (%5,8) kırık olduğu tespit edildi. En sık görülen kırık tipleri 42-A1, 42-B1 ve 43-A1 olarak saptandı. Hastaların klinik ve radyolojik değerlendirmesinde kaynama ve tam yük verme zamanı ile komplikasyon oranları, fonksiyonel sonuçlarının değerlendirilmesinde AOFAS ayak bileği-arka ayak skorlaması kullanıldı. Hastaların ortalama kaynama süresi 4,7 ay (2,5-10 ay) ve tam yük verme süresi 5,2 aydı (1-12 ay). Hastaların 2'sinde (%11,7) kaynama gecikmesi, 1'inde (%5,8) kötü kaynama görülürken, hiçbir hastada kaynamama, implant yetmezliği görülmedi. Hastaların 10'unda (%58,8) implant irritasyonu mevcuttu. Hastaların 3'üne (%17,6) implant çıkarma amaçlı sekonder cerrahi yapıldı. Hiçbir hastaya kaynamama ve kaynama bozukluğu nedenli sekonder cerrahi uygulanmadı. Ortalama AOFAS skoru 84,7'ydi (63-100). Sonuç olarak radyolojik bulgular, fonksiyonel sonuçlar ve komplikasyon oranları açısından çalışmamız literatürler uyumlu bulundu. Tibia şaft ve distal 1/3 bölge kırıklarının cerrahi tedavisinde MİPO, yüksek kaynama, düşük enfeksiyon ve malunion oranları ve iyi fonksiyonel sonuçları ile etkili ve güvenli bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Enes SARI, Retrospective Evaluation of Minimally Invazive Plate Osteosynthesis Applications in Tibial Shaft and Tibia Distal 1/3 FracturesTibia. Medical Specialization Thesis, İstanbul, 2015. Results of 17 patients diagnosed with tibial shaft and tibia distal 1/3 fracture treated with minimally invazive plate osteosynthesis between the dates March 2011 and March 2015 in Gülhane Military Medical Academy Haydarpaşa Training Hospital Orthopaedics and Traumatology Clinic evaluated retrospectively from patient files in this study. Average age was 42,9 (22-90) and average follow-up period was 29,5 months (5-47 months). There were 3 type 42-A1 (17,6%), 1 type 42-A2 (5,8%), 1 type 42-A3 (5,8%), 3 type 42-B1 (17,6%), 1 type 42-C1 (5,8%), 3 type 43-A1 (17,6%), 2 type 43-A3 (11,7%), 2 type 43-B2 (11,7%) and 1 type 43-C2 (5,8%) fractures according to the AO Classification System. The most common fracture types were type 42-A1, 42-B1 and 43-A1. Union time, time to full-weight bearing and complication rates were used in clinical and radiological evaluation, AOFAS Ankle-Hindfoot Scoring Scale was used for functional assessment. Union time and time to full-weight bearing was 4,7 months (2,5-10 months) and 5,2 months (1-12 months), respectively. Two patients (11,7%) complicated with delayed union and another one patient (5,8%) with malunion. There was no case of nonunion and implant failure. Three patients (17,6%) reoperated for implant removal. None of the patients had secondary procedures due to nonunion or union disorders. Average AOFAS score was 84,7 (63-100). In conclusion, this study is similar to the other studies in literature by means of radiological findings, functional results and complication rates. MİPO surgery is an effective and safe method with high union, low infection and malunion rates and good functional results in tibial shaft and tibia distal 1/3 fractures.