Akut iskemik inmede lökosit nötrofil oranının prognostik bölümü
- Tez No: 452348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KÜÇÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, İlk ve Acil Yardım, Family Medicine, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Nörolojik hastalıklardan en sık karşılaşılan hastalıklar serebrovasküler hastalıklardır. Serebrovasküler hastalıklardan da yüksek mortalite ve morbiditeye neden olması nedeniyle iskemik inme büyük önem taşımaktadır. Dünyada iskemik inme ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Mortalitenin yanı sıra uzun dönem sakatlığında önemli bir nedenidir. Çalışmamız Ocak 2015-Ocak 2016 tarihleri arasında Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis ve Nöroloji Servisine akut serebrovasküler olay tanısı ile yatırılan hastalardan alınan kan tahlillerinde lökosit, nötrofil, lökosit/lenfosit oranı, lökosit/nötrofil değerlerinin yüksekliğinin prognoz üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Yöntem: Çalışmamız retrospektif özellikte olup Ocak 2015-Ocak 2016 tarihleri arasında Acil Tıp Kliniğimize başvuran ve Nöroloji Servisine yatırılan 131 iskemik serebrovasküler olaylı hastayı kapsamaktadır. Bulgular: Hasta bilgi sistemi çalışma periyodunu kapsayacak şekilde tarandı. Hastalara ait yaş, cinsiyet gibi demografik veriler ile ilk başvuru anındaki çalışılan troponin ve hemogram(lökosit, nötrofil, lökosit/nötrofil) değerleri kaydedildi. Elde edilen veriler çalışma formuna kaydedildi. Çalışma Ocak 2015-Ocak 2016 tarihleri arasında Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde %42.7'si kadın, %57.3'ü erkek toplam 131 olgu ile yapılmıştır. Nicel veriler, ortalama +- standart sapma, kategorik değişkenler sayı veya % olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Cerebrovascular disease is the most common type of disease in neurological diseases. İschemic stroke which is a type of cerebrovascular disease has a significant importance due to high mortality and morbidity. Ischemic stroke is the third leading cause of death in the world. Instead of its mortality it is also a cause of long term of disability in patients. This study aimed to investigate the relationship of high values of leukocyte , neutrophil, leukocyte-lenfocyte ratio , leukocyte- neutrophil count associated within the prognosis in patients who were diagnosed as acute cerebrovascular disease in Okmeydani Training and Research hospital and admitted to Neurology service between January 2015 and January 2016 . Method: This retrospective investigation included 131 patients presenting to the Emergency Department and admitted to Neurology service with ischemic cerebrovascular disease between January 2015 and January 2016 . Results: Patient information system was searched as covering the study period. Demographic parameters such as age and gender troponin levels and hemogram (leukocyte , neutrophil , leukocyte/neutrophil) values were recorded at the first admission to the emergency department . The obtained data were recorded in the study form.This study included 131 patients , %47.2 woman , %57.3 man respectively in Okmeydanı training and Research hospital between January 2015 and January 2016 .Quantitative data was reported as average ± standard deviation, categorical data was reported as number or percentage.