İskemik inme tanısı alan hastalarda D dimer laktat ve hemogram parametrelerinin tanı ve mortalite üzerine etkisi
The effect of diger lactate and haemogram parameters on diagnosis and mortality in patients with ischaemic stroke
- Tez No: 949158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş ve Amaç: İnme, Dünya Sağlık Örgütüne göre; vasküler nedenler dışında bir nedene bağlı olmayan, fokal veya global serebral bozukluğa yol açan, 24 saat veya daha uzun sürebilen ve ölümle sonuçlanabilen klinik bir durumdur. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre iskemik inme, iskemik kalp hastalıklarından sonra en ölümcül 2. hastalıktır. Akut iskemik inme tedavisindeki birinci hedef perfüzyonun tekrar sağlanmasıdır. Böylece hem rekürrens engellenir hem de mortalite ve morbidite azaltılmaya çalışılır. İnmede reperfüzyonun sağlanması için erken tanı çok önemlidir. Yaptığımız çalışmanın amacı; acil servisimize akut iskemik inme ile başvuran hastaların başvuru esnasında ölçülen D-dimer, laktat, WBC/MPV, PLT/LENFO, NEU/LENFO, EO, BAZ, MON, PDW, MPV değerlerinin bu hastalar için erken tanıda ve mortaliyi öngermede öneme sahip olup olmadığını araştırmaktır. Materyal ve Metod: Çalışmanın örneklemini TOGÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne 01 Temmuz 2024-20 Mart 2025 tarihleri arasında başvuran ve iskemik inme tanısını alan hastalar (100 hasta) ile, 01 Temmuz 2024-20 Mart 2025 tarihlerinde iskemik inme ön tanısı ile başvuran ve görüntüleme alınıp iskemik inmenin dışlandığı kontrol grubu hastaları (100 hasta) oluşturmuştur. Toplam vaka sayısı 200'dür. Veriler elde edilirken, çalışma gruplarının genel özellikleri ile ilgili bilgi vermek amacı ile tanımlamak için analiz oluşturulmuştur. Devamlı değişkenlerle ilgili veriler ortalama±standart sapma olarak; kategorik değişkenlere ilişkin verilerdeyse n (%) şeklinde verilmektedir. Nicel değişken yönünden grupların arasındaki ortalamaları karşılaştırırken normal dağılan veri amacıyla İki Ortalama Arasındaki Farkın Önemlilik testi ve Tek Yönlü Varyans Analizinden normal olmayan veri için ise Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis'den faydalanılmıştır. Nitel değişkenler arasındaki ilişkinin varlığı veya yokluğunu değerlendirmek amacıyla ise çapraz tablolardan ve ki-kare testinden yararlanılmışdır. İnme üzerinde D-dimer ve Laktat değişkenlerini değerlendirmek için ROC analizi yapıldı. p değerleri 0.05'den daha az olarak hesaplandığında istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Yapılan bu analizlerde mevcut istatistik yazılımı kullanılmıştır (SPSS 22.0 Chicago, IL, USA). v Bulgular: Hastaların %50' si iskemik inme tanılı, %50'si normal idi. %55,5' ü kadın, %44,5 erkekti. Toplam hastaların yaş ortalaması 67,02 iken erkeklerde 66,04 kadınlarda 68,24'dü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: According to the World Health Organization, stroke is a clinical condition that is not due to any cause other than vascular causes, causes focal or global cerebral impairment, may last 24 hours or longer and may result in death. According to the World Health Organization, stroke is the 2nd most lethal disease after ischemic heart disease. The first goal in the treatment of acute ischemic stroke is to restore perfusion. Thus, recurrence is prevented and mortality and morbidity are reduced. Early diagnosis is very important for reperfusion in stroke. The aim of our study was to investigate whether D-dimer, lactate, WBC/MPV, PLT/LENFO, NEU/LENFO, EO, BAZ, MON, PDW, MPV values measured at admission in patients admitted to our emergency department with acute stroke have a predictive significance in early diagnosis and prediction of mortality. Material and Method: The study sample consisted of patients admitted to the Emergency Department of TOGÜ Faculty of Medicine Hospital between July 01, 2024 and March 2025 and diagnosed with ischemic stroke (100 patients) and control group patients admitted with a preliminary diagnosis of stroke between July 01, 2024 and March 2025 and imaging was obtained and ischemic stroke was excluded (100 patients). The total number of cases was 200. While obtaining the data, a descriptive analysis was created to provide information about the general characteristics of the study groups. Data on continuous variables are presented as mean±standard deviation and data on categorical variables are presented as n (%). When comparing the averages between groups in terms of quantitative variables, the Mann Whitney U test and Kruskal Wallis were used for normally distributed data and the Mann Whitney U test and Kruskal Wallis for non-normally distributed data. Cross tabulations and chi-square test were used to evaluate the presence or absence of a relationship between qualitative variables. ROC analysis was performed to evaluate D-dimer and Lactate variables on stroke. p values less than 0.05 were considered statistically significant. Available statistical software (SPSS 22.0 Chicago, IL, USA) was used for these analyses. vii Findings: Of the patients, 50% were diagnosed with ischemic stroke and 50% were normal. 55.5% were female and 44.5% were male. The mean age of the total patients was 67.02 years, 66.04 years in men and 68.24 years in women.